43 karcinogenů, prosím!

Přesně taková „objednávka“ zní z úst kuřáka při nákupu cigaret. Cigareta, to není jen nikotin, tabák a dehet. Ve skutečnosti jeden jediný kus obsahuje přes 4 000 chemických látek. Tatáž cigareta obsahuje i 400 jedů a 43 karcinogenů. A kuřák si je kupuje zcela dobrovolně.

Jedy, karcinogeny a ostatní…

Účinky jedů (toxinů) na lidský organismus mohou být různé. Záleží na druhu, ale mnoho z nich má smrtelné následky. Například po kousnutí chřestýšem se krví šíří hemotoxin. Neurotoxiny se šíří po kousnutí škorpionem. A teď si zkuste představit, že s jednou jedinou cigaretou do sebe nedostáváte toxin jeden, ale rovnou 400.

Víte, co všechno cigareta obsahuje?
Víte, co všechno cigareta obsahuje?

Karcinogeny jsou látky, které způsobují rakovinu, napadají buňky a zpomalují jejich látkovou výměnu. Jejich vlivem se buňky začnou nekontrolovatelně šířit. To se stává právě tehdy, když lidé umírají na rakovinu plic.

Systematický plán ničení

Nejhorší na tom všem je, že tisíce chemických látek, jedů a karcinogenů konají svoji práci velice pomalu. Trvá většinou několik let, než všechny tyto látky způsobí tolik škody, že donutí závislé lidi s kouřením přestat. Jisté ale je, že organismus kuřáků systematicky ničí.

 

Co přesně dělá hlavní složka cigarety

Nikotin je drogou, která způsobuje, že se kuřáci cítí dobře. Je velice nebezpečné si na tento pocit zvyknout, pokud je navozený nikotinem. Kvůli tomuto účinku je tak těžké se závislosti na kouření zbavit. Při prvním vdechu jedovatého kouře trvá jenom několik sekund, než se nikotin dostane do mozku, kde způsobí pocit euforie. Nikotin v krevním oběhu způsobí, že se kuřák cítí uklidněný. A máme tu nebezpečnou a návykovou kombinaci dvou pocitů.

Dosáhnout rychleji k cílovému místu v mozku pomáhá nikotinu další složka cigarety, kterou je amoniak. Dalším jedem je dehet, pokrývající silnice a v případě kuřáků i povrch jejich plic. Kadmium, které se nachází v bateriích a poškozuje ledviny, je další součást cigarety, za kterou mnoho kuřáků ochotně platí.

Cigareta zabíjí sice pomalu, ale zato důsledně

Pokud pokračujete s vdechováním cigaretového kouře, tisíce jedovatých složek prostupují vaším krevním oběhem a plícemi téměř okamžitě. A pokud máte nadále na další cigaretu chuť, pak vězte, že zabíjí pomalu, tiše, ale jistě.

(skl)

Zdroj:
www.havetoquitsmoking.com/quitting-smoking/whats-in-a-cigarette

Líbí se vám článek?
-1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: