Akutní zánět středního ucha

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 21.10.2008
  • Medicína
Akutní zánět středního ucha se vyskytuje v 1. roce života a nejčastěji vzniká jako komplikace zánětu nosohltanu. Infekce se šíří z nosohltanu přes sluchovou trubici na sliznici středního ucha. Šíření infekce ulehčuje poloha kojence na zádech. Zánět středního ucha vzniká nejčastěji u dětí oslabených jinou nemocí (zánětem plic, angínou, poruchami imunity)

Jak se tato nemoc projevuje?

Zánět středního ucha se projevuje dvěma způsoby. Manifestní forma se projevuje horečkou 38-39 °C, nechutenstvím, poklesem hmotnosti, občas i zvracením. Bolest v uchu se stupňuje při kašli, kýchání, polykání a je výraznější v noci. Děti jsou nepokojné, plačtivé, trpí nespavostí a chytají se za ucho na postižené straně.

Při pokračujích příznacích se indikuje paracentéza
Při pokračujích příznacích se indikuje paracentéza

Jaká vyšetření jsou nutná ke stanovení diagnózy?

Důležité je ORL vyšetření. Lékař provede tzv. otoskopické vyšetření. Důležitou informaci nám podá i laboratorní vyšetření krve.

Jaká je léčba?

Na začátku nemoci je léčba většinou místní a spočívá v přiložení vložky namočené do Burrowova roztoku na blánu bubínku na 2-3 h. Proti horečce se podávají tzv. antipyretika. Při přetrvávajících horečkách a laboratorních vyšetřeních svědčících pro bakteriální zánět lékař nemocnému nasadí antibiotika. Pokračují-li bolesti ucha a horečky, je indikována paracentéza (tzv. „píchnutí ucha“).

Líbí se vám článek?
+3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: