Alergický zánět středního ucha

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 18.10.2008
  • Medicína
Přestože se alergie většinou projevuje hlavně onemocněním systému dýchacího, je znám i alergický zánět středního ucha. Odborně je označován jako alergická otitis media neboli tubotympanický katar.

Tubotympanický katar

Bývá často projevem přecitlivělosti na bakterie, ale významný podíl mají i vdechované alergeny (např. pyly). Eustachova trubice je spojnicí nosohltanu se středouším. Tato trubice slouží k vyrovnávání tlaků mezi oběma prostory.

Alergie způsobuje otok Eustachovy trubice. Oteklá trubice se zcela uzavře, a spojení se středouším se tím přeruší. Ve středním uchu dojde ke vzniku chronického zánětu.

Existuje i alergický zánět středního ucha
Existuje i alergický zánět středního ucha

Jaké jsou projevy?

Dítě si stěžuje na bolest v uchu, bolestivost je často přítomna na obou stranách. Následkem uzavření Eustachovy trubice dítě hůře slyší. Typický je průběh onemocnění bez teplot.

Doporučené téma: Střevní záněty

Poslední článek:
Ulcerózní kolitida: nemoc několika tváří. Znáte je opravdu všechny?
Ulcerózní kolitida patří mezi tzv. nespecifické střevní záněty. Rozsah postižení střeva a závažnost neboli tíže...  zobrazit téma

Na ORL lékař při vyšetření vidí zarudlý a prosáklý bubínek. Dojde-li k výtoku z ucha, je tento výtok vodový a bez zákalu.

Jaká je diagnóza a léčba?

Podezření na alergický původ nemoci vzniká již při výše popsaném typickém průběhu nemoci. Alergický původ se prokáže kožními testy, které se však provádějí až po odeznění zánětu. Léčbu určuje ORL lékař a má být vždy doplněna podáváním vakcíny nebo jiné formy snižování přecitlivělosti. Důležitá je i léčba chronických ložisek v těle (zvětšená nosní mandle, zkažené zuby).

Poradna uLékaře.cz

Nečekejte a poraďte se ihned s naším lékařem!

Rychlá odpověď

již do 6 hodin

Za pár kaček

již od 29 Kč

A bez čekání

žádné čekárny a nemocnice

Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: