Alphega lékárna radí: Jak se bránit alergenům v našich domácnostech?

  • Redakce uLékaře.cz
  • Reklamní sdělení
  • 17.3.2014
  • Aktualizace: 18.3.2014
  • uLékaře.cz

Opuchlé oči, kapesník v ruce, vyrážka či ztížené dýchání. Celá jedna pětina naší populace se musí s těmito a mnohými dalšími projevy alergie pravidelně potýkat. Jak tělu od nepříjemných projevů alergie co nejvíce ulevit?

Celá jedna pětina naší populace se musí pravidelně potýkat s projevy alergie
Celá jedna pětina naší populace se musí pravidelně potýkat s projevy alergie

„Nejčastějšími projevy alergické reakce jsou svědění, ucpaný nos, tekoucí a štiplavá rýma,podrážděné oči či vyrážka. V Alphega lékárnách máme mnoho volně prodejných přípravků, které vám od zmíněných příznaků uleví. Dlouhodobá léčba však vždy patří do rukou odborníků,“ upozorňuje Alphega lékárnice z Jaroměře, Mgr. Monika Vostřelová„Při výběru přípravku musíme myslet na naši souběžnou farmakoterapii. Pokud trpíme například cukrovkou, musíme si dát při výběru volně prodejných léků a doplňků stravy pozor na jejich složení. Mohou totiž obsahovatjednoduché cukry (např. v sirupech) či alkohol,“ dodává Alphega lékárnice.

Patrně nejčastěji slýcháváme oalergiích na zvířata, pyly či bodnutí hmyzem. Na první pohled by se mohlo zdát, že pokud zůstaneme zavření v našich domovech, budeme před alergeny chráněni. Nenechme se však mýlit. Doma na nás číhá prach, plísně, roztoči a samozřejmě naši domácí mazlíčci. Máme pro vás několik tipů, jak váš domov před škodlivými látkami uchránit.

Častým úklidem zatočíte s roztoči

Bez koberců, záclon a čalouněného nábytku si útulnou domácnost dokáže představit málokdo. V jejich útrobách ale žijí roztoči, pro které je prach ideálním domovem. Pokud se přímo neodhodláte koberce a čalouněný nábytek z bytu odstranit, pokuste se alespoň často luxovat vysavačem s HEPA filtrem. Roztoči milují také knihy a postele. Z knih pravidelně stírejte prach a skladujte je v uzavřené knihovně. Ložní prádlo vyměňujte každý týden a dejte pod něj antialergickou podložku.

Plísně číhají v ledničce, květináči i koupelně

Trpíte-li alergií na plísně, určitě byste měli pozornost věnovat pokojovým rostlinám. V květináčích se často rodí plísňové spory, které nezůstávají na jednom místě, ale rozšiřují se na podlahu a odtud do celého bytu. Zamezit vzniku spor lze pravidelným odstraňováním spadaného listí a méně častým zaléváním. Jestliže se spory v květináči přesto objeví, podložte jej talířkem, spory budou padat na něj, ne na podlahu.

„Ideální pro vznik plísní je také vlhké a teplé prostředí koupelen. Plísňové spory se objevují ve spárách dlaždiček nebo za zdí, pod podlahou vzniká černá plíseň. Utěsněte kohoutek, aby z něj neodkapávala voda, při sprchování používejte odvzdušňovací techniku a dbejte na pravidelný a důkladný úklid,“ radí Alphega lékárnice Mgr. Monika Vostřelová.

Chladnička, dřez a odkapávač jsou nejoblíbenějším místem výskytu plísní. Udržujte všechny prostory v kuchyni čisté a především suché. Pravidelně kontrolujte všechny potraviny – staré a plesnivé nemají doma co dělat.

Nepouštějte mazlíčky do ložnice!

Naše tělo je citlivé na proteiny ze zvířecí moči a slin a odumřelé šupinky jejich kůže, které se usazují na kobercích, nábytku i prádle. Chcete-li se vyvarovat alergických reakcí, snažte se mazlíčky držet mimo ložnici, myjte si ruce, častěji větrejte a uklízejte. Vyplatí se také pořídit si čističku vzduchu.

Líbí se vám článek?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Močové kameny
Články: Močové kameny
Močové kameny, urolitiáza...
Jak si poradit s ječným zrnem
Články: Jak si poradit s ječným zrnem
Ječné zrno je pupínek nebo...
Při kolonoskopickém vyšetření už není nutné pít litry vyprazdňujícího nápoje
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Odstranění klíštěte v deseti krocích
Články: Odstranění klíštěte v deseti krocích
Správné odstranění klíštěte...
Revmatologické vyšetření
Články: Revmatologické vyšetření
Revmatologické vyšetření je...
Průjem
Články: Průjem
Průjmem nazýváme časté...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Jak poznat kuřáka? Podle kašle!
Články: Jak poznat kuřáka? Podle kašle!
Kuřácký kašel je nepříjemný...
Kdy a kde se nechat očkovat proti žloutence A a B
Články: Kdy a kde se nechat očkovat proti žloutence A a B
Jedním z nejčastějších...
7 800 Tipů kam na výlet z celé ČR
Turistikou ke zdraví s Turistika.cz
Naposledy čtené: