Angiografie

  • Redakce uLékaře.cz
  • 30.1.2008
  • Aktualizace: 3.5.2013
  • Ordinace
Angiografie je vyšetření, které umožňuje lékaři zobrazit Vaše tepny. Tepny jsou cévy, které rozvádí v těle okysličenou krev. Mohou postihnout celou řadou onemocnění. Vzhledem k tomu, že jsou oku lékaře nepřístupné, hraje angiografické vyšetření v diagnostice a léčbě onemocnění tepen výraznou roli. Pomocí této metody může lékař prohlédnout Vaše tepny v mozku, končetinách a dalších orgánech a nalézt příčinu Vašich obtíží.
Ilustrace
Ilustrace

Kdy je třeba provést angiografii

Pokud Vám lékař toto vyšetření doporučí, pravděpodobně již máte nějaké obtíže. Nejčastěji se provádí při podezření na ucpání nebo zúžení průsvitu tepny. To nastává zejména při postižení tepen aterosklerózou, kornatěním tepen. Následkem je zmenšení až přerušení toku krve do postižené oblasti. ICHDK je zkratka pro ischemickou chorobu dolních končetin. Toto onemocnění nejen že nositele obtěžuje bolestmi, ale může vyvolat (při uvolnění tukového plátu) plicní infarkt nebo tepenný uzávěr dolní končetiny. Cévní malformace (vady ve stavbě cévního řečiště) se mohou vyskytnout jako aneurysma (vakovité rozšíření tepny) nebo žilně-tepenný zkrat. Nebezpečné pro své nositele jsou pro možné krvácení. U výše uvedených onemocnění je angiografie metodou volby. Infakrt myokardu nastává při přerušení toku krve v tepně zásobující srdeční sval. I v tomto případě se k zobrazení tepen, nalezení i zprůchodnění ucpané části tepny používá angiografie.

Většinou lékař Vaše onemocnění určí již před angiografickým vyšetřením doprovodných příznaků a pomocí zobrazovacích technik. Vlastní angiografické provádí většinou s tím, že při něm provede léčebný zásah - perkutální balónkovou angioplastiku (rozšíření zúžené tepny balónkem), umístnění stentu (svorky držící tvar tepny a průtok tepnou) aj. Lékař toto vyšetření také předepisuje v případě, že potřebuje zjistit, jaké cévní zásobení má oblast, která je určena k operaci apod.

Jaký je princip

Angiografie se provádí pomocí RTG záření a kontrastní látky. Kontrastní látka se vstřikuje do tepny dlouhou cévkou, kterou Vám lékař zavede tepnou z pravého třísla. Průchod kontrastní látky příslušnou tepnou sleduje lékař na obrazovce. Výhodou této metody je i možnost současně rozšířit zúženou tepnu, a tak zlepšit prokrvení tepny za jejím zúžením.

Není nutné se obávat

Angiografické vyšetření je velkým přínosem v léčbě onemocnění tepen. Tento přínos mnohonásobně převyšuje rizika vyšetření. V ojedinělých případech (pravděpodobnost je asi 0,5%) může dojít ke komplikacím, jako je krvácení v místě vpichu, alergická reakce na kontrastní látku nebo komplikace týkající se přímo vyšetřovaných cév. Ale ty přicházejí opravdu velmi vzácně.

Příprava na vyšetření

Vyšetření je takzvaně invazivní. To znamená, že se určitým způsobem proniká přímo do těla. Proto musíte být nějaký čas před vyšetřením a hlavně po něm v nemocnici. Před vyšetřením je nutná příprava - v den vyšetření už ráno nejíte a nepijete. Před vyšetřením dostanete tzv.premedikaci - léky omezující riziko alergické reakce a současně i mírně tlumící léky. Podle potřeby se podávají i další léky. Samozřejmě dále užíváte vlastní léky, například na srdeční obtíže. Hlaste každou alergickou reakci, kterou jste prodělali!

Vlastní vyšetření

Během vyšetření ležíte na vyšetřovacím stole. Nad Vámi je obrazovka, na které lékař sleduje vyšetření, a za Vámi nad Vaší hlavou pohyblivý rentgen. Ten se podle instrukcí lékaře při vyšetření bude natáčet tak, aby bylo možno tepny vidět v několika různých pohledech a směrech. Na začátku Vám ale lékař místním znecitlivění zavede do pravé stehenní tepny v třísle cévku, kterou se další vyšetření provádí. To je jediný okamžik, kdy můžete cítit bolest. Při vlastním vyšetření potom můžete cítit teplo, které způsobí kontrastní látka. Při vyšetření na Vás celou dobu mluví vyšetřující lékař a dostáváte jasné pokyny ohledně zadržení dechu, polohy apod. Průběh a výsledek vyšetření je obvykle ihned zaznamenán do Vaší dokumentace.

A potom...

Lékař Vám vytáhne cévku a pečlivě zabandážuje a zatíží tříslo. Bandáž a vak s pískem musíte mít nejméně 8 hodin, ale z lůžka nesmíte vstát celých 24 hodin. To je velmi důležité. Tepna, skrz kterou byla provedena angiografie, by bez dostatečného zatížení a stlačení mohla začít silně krvácet. Jíst, pít můžete. Ošetřující lékař podle průběhu a výsledku vyšetření určí další léčbu. Pokud je vše bez komplikací, můžete vstát druhý den ráno.
Líbí se vám článek?
+8 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: