Bisfosfonáty mohou dráždit zažívání – i přesto pomáhají

  • Redakce uLékaře.cz
  • 8.12.2009
  • Aktualizace: 8.12.2009
  • Osteoporóza
Osteoporóza se sice může vyvinout v poměrně závažný zdravotní problém, současná medicína ji ale dokáže udržet ve správných mezích. Přesto se ale při léčbě osteoporózy někdy pacient nevyhne nežádoucím účinkům některých léků. Jak jsou na tom s nežádoucími účinky třeba bisfosfonáty, jedny z nejužívanějších léků na osteoporózu?

Bisfosfonáty, léky proti osteoporóze

Název bisfosfonáty je označení pro skupinu léků, které snižují odbourávání kosti. Fungují tak, že snižují aktivitu buněk odbourávajících kost a navozují jejich buněčnou smrt. A podle nejnovějších poznatků také aktivují buňky, které se na stavbě kosti aktivně podílejí.

Bolí?
Bolí?

Bisfosfonáty se většinou užívají ústně. Polykají se a ve střevě se vstřebávají. Ideální doba pro užití je nalačno, tj. do prázdného žaludku. Čím delší doba od posledního jídla, tím lépe. Navíc se bisfosfonáty nesmějí zapíjet ničím, co obsahuje vápník (např. mléčné výrobky), ale ani větší množství železa, hořčíku a manganu. Tyto prvky totiž ve střevě vytvoří sraženinu a ta odejde ve formě stolice z těla ven, aniž se ze střeva dokáže vstřebat.

Pozor na zažívání

Jako všechny léky ani bisfosfonáty nejsou zcela bez nežádoucích účinků. Některé druhy mohou podávané nalačno dráždit žaludek a vyvolávat tak pocit plného a těžkého žaludku. Stejně tak se jako nežádoucí účinky mohou objevit další zažívací problémy, pocity na zvracení, zvracení, někdy dokonce i průjmy. Ty jsou způsobeny působením bisfosfonátů na střevní stěnu. Buňky střevní stěny se od sebe totiž jejich vlivem "oddalují", což způsobuje, že se do střeva dostává více vody, stolice se ředí a vzniká průjem.

 

Dalším důvodem dráždění zažívacího traktu pacienta bisfosfonáty je jeho poloha. Po spolknutí léků by totiž měl pacient hodinu zůstat ve vzpřímené poloze (stát) a neležet. Vleže totiž dochází ke zhoršenému průchodu bisfosfonátů trávicím traktem a k jeho následnému dráždění.

Tyto obtíže ale nejsou příliš časté a většinou se vyskytují pouze u "starých" bisfosfonátových přípravků. U nových, moderních, jako například ibandronátu, se nežádoucí účinky vyskytují pouze velmi zřídka.

Snížení dávky léků pomůže

Vzhledem k tomu, že většina zažívacích obtíží spojených s užíváním bisfosfonátů je způsobena jejich nadměrnou dávkou, je nejjednodušším řešením dávku léků snížit. Nelze to ale udělat jen tak, jak pacienta napadne, ale musí vždy úpravu medikace konzultovat se svým lékařem.

(kam)

Zdroj:
www.encyclopedia.com
www.mnohocetnymyelom.cz
linkinghub.elsevier.com

Líbí se vám článek?
-1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené:
Doporučený článek:

Soutěž o krém BELOBAZA®

Belobaza je krém pro každodenní péči, ochranu a regeneraci suché, citlivé a podrážděné pokožky.

 celý článek

x