Češi odmítají očkováni z různých důvodů… A proč nejste očkováni vy?

Ministerstvo zdravotnictví, hygienici, farmaceutické firmy i jednotliví lékaři varují: proočkovanost proti chřipce je v České republice stále velmi nízká.

Netýká se to však pouze chřipky, následující závěr platí obecně: zatímco Češi jsou na světové špičce co se týče proočkovanosti proti chorobám zařazeným do povinného očkovacího kalendáře, na dobrovolná očkování většinou pohlížejí s nedůvěrou či nezájmem a v počtu těchto očkování se rázem ocitají na samém chvostu vyspělého světa.

Investice do zdraví se vyplatí
Investice do zdraví se vyplatí

Příliš mnoho příčin

Proočkovanost české populace proti chřipce se každoročně pohybuje okolo sedmi procent. Evropský průměr činí zhruba 22 procent. Ačkoliv vyšší proočkovanost má jednoznačně pozitivní dopady v podobě úspor na zdravotní péči, snížení pracovních absencí a nižšího počtu úmrtí u ohrožených skupin obyvatel, Čechům očkování k srdci zjevně nepřirostlo. Příčiny nezájmu jsou pravděpodobně příliš pestré, než aby se daly jednoduše pojmenovat. Přesto se o určité zjednodušení pokusíme. Do které skupiny patříte vy?

Ohrožení by se měli očkovat

Lidé, u kterých hrozí vlivem chřipkové infekce rozvoj komplikací nebo zhoršení jejich základního onemocnění, patří do ohrožené populace. Jsou to především osoby ve věku nad 65 let, dále pacienti na LDN, lidé s chronickým onemocněním srdce nebo plic, s chronickým onemocněním ledvin nebo diabetici. Bohužel ani ve skupině ohrožených osob se očkování proti chřipce nerozšířilo tak, jak by mělo.

Zodpovědní myslí na vakcínu

Příslušníci skupiny zodpovědných se nechávají očkovat každý rok. Jak již víme, v naší republice jich je výrazná menšina. Zodpovědným by se však měl stát především ten, kdo žije v domácnosti s člověkem z ohrožené skupiny. To proto, aby se pro své blízké nestal tím, kdo jim chřipkovou infekci naservíruje až domů.

Zbývající většina: proč se neočkuje?

  • Bojácní: Chřipková vakcína má poměrně špatnou pověst. Mnoho lidí již slyšelo historku o tom, jak známý známého skončil po chřipkové vakcíně v nemocnici s komplikacemi. Komplikace se mohou objevit po každém očkování, historky jako vždy přehánějí.
  • Přesvědčení: Do této skupiny patří lidé, kteří jsou ideově přesvědčeni o škodlivosti všech očkování všeobecně a nejraději by nerespektovali ani očkovací kalendář svých dětí. Ačkoliv zapřisáhlých odpůrců očkování bude nejspíše menšina, nikdo je o jeho prospěšnosti nepřesvědčí.
  • Zhrzení: V minulosti se již proti chřipce očkovali a ten samý rok je potkala taková chřipka, jakou podle svých slov ještě nezažili. Účinnost chřipkové vakcíny záleží na tom, jak se ten který rok shoduje s aktuálně kolujícím virem, který se každý rok mění. I vakcína se každoročně mění. Přestože je prokázáno, že v naprosté většině případů očkování chřipce zabrání nebo její průběh alespoň zmíní, příslušníci zhrzené skupiny mohli být onou potvrzující výjimkou. A nebo, což je pravděpodobnější, nemoc, která je toho roku sklátila do postele, vůbec nebyla chřipka.
  • Škudliví: Tady není co řešit. Očkovali by se s chutí, jen kdyby to bylo zadarmo. Výdaje za případnou léčbu a finanční ztráty v důsledku pracovní neschopnosti se jim zdají přijatelnější.
  • Nedůvěřiví: Prostě nevěří, že vakcína funguje. Obecně mají k „medicínským vymoženostem“ opatrný postoj. V této skupině převažují muži.
  • Povznesení: Tito hrdí lidé důvěřují svému zdraví a jsou přesvědčeni o jeho nezdolnosti. Nemocní moc nejsou, léky neberou, žádnými neduhy netrpí. Někdy se za důvěrou ve vlastní zdraví skrývá spíše lehkomyslnost.
  • Absolutní nezájem: Očkování proti chřipce – co je to?
(vek)
Líbí se vám článek?
+3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: