Chcete být rychle ve formě? Zkuste in-line brusle

Jen málo sportovních disciplín zaznamenalo v poslední době takový nárůst příznivců jako in-line bruslení. Nejde přitom jen o módní výstřelek, ale i o vysoce prospěšnou tělesnou aktivitu. I netrénovaným začátečníkům totiž umožňuje rychle získat kondici. Nabízíme několik tipů, jak s in-line bruslením začít a proč.

Zdravotní efekt pro srdce je při bruslení stejný jako při běhu
Zdravotní efekt pro srdce je při bruslení stejný jako při běhu

3 hlavní plus pozemního bruslení

  1. In-line hrátky jako vytrvalostní trénink. Výzkumy ukazují, že svalová námaha při tomto sportování je srovnatelná se zátěží při jízdě na kole. Efekt na srdce a cévy je však stejný jako při běhu. I nezkušený začínající bruslař si tak může s vynaložením menší námahy rychle zvýšit celkovou kondici.
  2. Prostředek ke zlepšení koordinace pohybu. Jízda na in-line bruslích vyžaduje dobrou koordinaci pohybů, vyšší než běh, jogging nebo jízda na kole. To je zvláště důležité pro starší lidi, u nichž tato schopnost postupem věku klesá – jízda na in-line bruslích proto může být dobrou prevencí.
  3. Posílení zádových svalů. Pohyb na bruslích podporuje vzpřímené držení těla. Přitom ale nezatěžuje klouby tak jako běh. Tím pádem je in-line bruslení vhodné i pro osoby s nadváhou.

Jak začít?

  • Statisticky vzato dochází k největšímu množství úrazů na prvních deseti metrech jízdy. I proto je rozumné vzít si na začátek někoho zkušeného jako doprovod.
  • Nevyplácí se zapomenout na helmu a další ochranné pomůcky.
  • Pro první jízdu lze brusle vypůjčit – pořádají se i kurzy pro začátečníky.
  • Jednou z prvních dovedností by měla být schopnost brzdění.

Při tomto sportování lze velmi dobře sladit vyjížďku a seznámení se s novými lidmi. I proto se in-line bruslení těší takové oblibě.

(jav)

Zdroj: http://www.sportalis.de/sportarten/rollsport/inline-skaten/gesundheitspotential.html

Autor článku:

Jan Vachek

Odborný garant článku:

MUDr. Jiří Náhlovský

Líbí se vám článek?
+3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: