Chcete po svátcích ulevit organismu? Začněte s očistou u jater!

 • Redakce uLékaře.cz
 • 9.1.2013
 • Aktualizace: 26.3.2013
 • uLékaře.cz

Někteří z nás možná do nového roku vstoupili s provinilým pocitem. Po mnoha svátečních dnech opulentního hodování a bujarého popíjení řadě lidem vyvstaly v hlavě otázky, jak jsou na tom jejich játra a kolika toxiny je celý organismus zamořen. Přejídání a časté pití alkoholu totiž přispívá k opotřebení jater, orgánu, který je pro detoxikaci organismu klíčový. Škody napáchané nezřízeným hodováním lze samozřejmě napravit. Bez vlastního přičinění to ale půjde jen těžko.

K očistě organismu patří také silná vůle a správná motivace
K očistě organismu patří také silná vůle a správná motivace

Největším nepřítelem jater je alkohol a nesprávná strava. Proto mohou řadu z nás trápit obavy, jak jsou na tom játra po svátcích, kdy jsme je zásobovali nadbytkem alkoholu (většinou nezůstane jen u jediné skleničky na přípitek, ale musíme zvládnout řadu skleniček vína, lahví piva, „panáky“ s různými destiláty, vaječný koňak a vánoční punč, …) a  svátečních dobrot (tedy kopami bramborového salátu s majonézou, tácy cukroví plného máslových krémů a kalorických chlebíčků, smaženými lahůdkami, vepřovými koleny a podobně). K tomu přičtěme nedostatek pohybu a pomalu je všem jasné, že naše játra prostě trpí.

Tučná játra západní civilizace

Při dlouhodobém nezřízeném životním stylu se v játrech postupně ukládá tuk. A vzniká ztukovatění jater, tzv. steatóza. Ne nadarmo bývá steatóza jater nazývána civilizačním onemocněním. Ve vyspělých zemích postihuje tento problém každého čtvrtého až pátého jedince.

Doporučené téma: Detoxikace

Poslední článek:
Klíče k dlouhověkosti jsou dva: správná strava a pohyb
Možná si říkáte, proč vám nabízíme dva klíče k jednomu zámku. Máte pravdu, třeba uspějete i s jedním nebo se bez...  zobrazit téma

Na otázku, proč je ztukovatění jater tak časté, jsme se zeptali gastroenterologa a hepatologa ze Všeobecné fakultní nemocnice as. MUDr. Tomáše Krechlera, CSc.: „Ztukovatění jater je častou diagnózou vzhledem ke zhoršujícímu se životnímu stylu (konzumace vysoce kalorické potravy, alkohol, obezita a diabetes mellitus). Současně se častěji diagnostikuje vzhledem k dostupnosti a častému provádění ultrasonografického vyšetření jater.

Koncem roku zlobí spíše žlučník a slinivka, játra se ozvou až po delší době

A jak je to s hrozbou vzniku onemocnění jater po nestřídmém svátečním hodování? „Ztukovatění jater spíše souvisí s dlouhodobými špatnými návyky. Po excesu (alkohol, přejídání) je spíše pacient ohrožen akutním zánětem slinivky břišní nebo žlučníkovými obtížemi,“ vysvětluje MUDr. Krechler.

Tip: Pokud se necítíte ve své kůži a jste unavení, může příčina vězet i v játrech. Jestliže máte pocit, že něco není v pořádku, obraťte se na svého praktického lékaře. Ten vás vyšetří, provede potřebné krevní testy a případně vás pošle na vyšetření k odborníkovi a  na ultrazvuk. Zde se vyvrátí všechny pochybnosti a vy budete s jistotou vědět, zda je tkáň jater zdravá a můžete být v klidu, nebo se v ní už začal ukládat tuk a vy byste s tímto problémem měli začít něco dělat.

Prometheova játra

Co ale v případě, kdy se zjistí, že už ke ztukovatění jater došlo? Může se činnost jater ještě obnovit a změny vrátit?

Podle dr. Krechlera jde o vratný proces. „Pokud se u  pacienta podaří docílit trvalé abstinence a zlepšit stravovací návyky, dochází po několika týdnech k úplné úpravě jaterních funkcí a vymizení ztukovatění,“ říká hepatolog ze IV. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Než játra ztvrdnou na kámen

Doporučení je tedy jednoduché – abstinence a zdravá strava. Předpokladem je ale i silná vůle a motivace něco na svém životním stylu změnit. Ztukovatění jater nebolí, a proto nemusíme ani pojmout podezření, že je něco s játry v nepořádku. Pádný důvod, proč se řídit výše uvedeným doporučením, ale představují rizika, ke kterým může dojít, např. když pacient životní styl nezmění a poškození jater se prohlubuje. Odborník varuje: „Nebezpečí ztukovatění jater spočívá v  tom, že pokud i nadále pacient nedodržuje režimová opatření (např. pokračuje v konzumaci alkoholu), je ohrožen již nevratnými změnami, neboť v terénu ztukovatění jater pak již vznikají změny irreverzibilní (nevratné, pozn. redakce) – např. jaterní cirhóza.“

 

Jíst do polosyta, pít do polopita

Strava na odlehčení by měla být lehká, omezte živočišné tuky a  jednoduché sacharidy, smažená jídla a fast-food. Naopak vhodný je dostatek kvalitních bílkovin obsažených v libovém mase, mléčných výrobcích a luštěninách. Důležitý je dostatečný přísun vitamínů a  minerálů. Dbejte na pravidelné stravování a jezte přiměřené porce – ani moc ani málo. Nezapomínejte ani na dostatek tekutin, denně bychom měli vypít minimálně 2,5 l tekutin, toto množství se zvyšuje při námaze a v situacích, kdy se enormně potíme. Výjimkou jsou lidé, kteří trpí onemocněním jater, srdce či ledvin, kterým lékař dle stavu jejich onemocnění doporučí, kolik tekutin by měli denně vypít.

Alkohol? Děkuji, nechci… Nebo jen s mírou

Omezení alkoholu játrům jedině prospěje. Pokud vám jej lékař nedoporučil pít vůbec, vyplatí se toto doporučení respektovat a  lihovinám se zcela vyhnout.

Jestliže vám lékař alkohol nezakázal, pijte jej jen v rozumném množství, vyhněte se jednorázovým excesům a vybírejte si, jaké nápoje budete pít. Vhodnější je kvalitní červené víno, naopak zcela vyhnout bychom se měli destilátům a většímu množství piva.

Bodlák, který chrání játra

Pomoci detoxikovat játra a chránit jaterní buňky mohou i výtažky z  některých bylinek. Pro své hepatoprotektivní účinky je znám především ostropestřec mariánský.

Pohyb je radost

K tomu, aby se organismus rychleji zbavil zplodin metabolismu, přispěje i pravidelný aerobní pohyb, ideální jsou procházky rychlejší chůzí. Zamyslete se, jak byste do svého dne zařadili několik desítek minut pohybu denně. Cesta do práce pěšky, procházka se psem nebo s dětmi jsou jistě vhodnou příležitostí.

Důležitá je pravidelnost. Nemá smysl věnovat se aktivitě, která vás doslova vyřídí a odradí na několik týdnů od dalšího sportování. Spíš je vhodné vybrat si pohyb, který vám bude příjemný a budete se mu rádi věnovat. Stejná zásada ale platí i u dalších doporučení, nevyplatí se jít do extrémů a na pokraj svých sil, ale spíše si upevnit některé zásady tak, abyste je vydrželi dodržovat v každodenním životě. Uvědomte si, že vše děláte jen pro sebe, abyste se ve svém těle cítili lépe.

(hak)

Věděli jste, že…
 • játra jsou vlastně taková velká chemická laboratoř, kde probíhá nesčetné množství dějů důležitých pro metabolismus našeho těla;
 • tento orgán zajišťuje mnoho důležitých procesů v těle:
 • srážlivost krve,
 • látkovou výměnu,
 • hormonální systém,
 • detoxikaci organismu,
 • trávení,
 • obranu před nemocemi?
Autor článku:

MUDr. Hana Králová

Líbí se vám článek?
+73 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: