Chcete vědět pravdu o své prostatě? Jděte na testy!

  • Redakce uLékaře.cz
  • 2.1.2015
  • Aktualizace: 3.1.2016
  • uLékaře.cz

Rakovina žlázy předstojné postihuje velké procento mužů. Existují však již speciální testy pro její včasné odhalení. Ovšem jako každá metoda má i tato své výhody a nevýhody. 

Včasné testování může včas odhalit nemoc a usnadnit léčbu. Navíc má muž klid na duši
Včasné testování může včas odhalit nemoc a usnadnit léčbu. Navíc má muž klid na duši

Nejprve je nutno podotknout, že existuje více typů rakoviny prostaty. Některé se rozvíjejí rychleji, jiné pomalu. Společné mají to, že se objevují zejména po padesátém roce věku. Průměrně je tato nemoc pacientům diagnostikována okolo 65 let. Věk však může být i nižší, pokud se onemocnění projevilo již u někoho v rodině. K dispozici mají lékaři testy rakoviny prostaty, aby byl problém odhalen včas.

Mnoho otazníků 

V tuto chvíli bohužel neexistuje jasné doporučení, zda by se měli nechat preventivně vyšetřit všichni muži. Dát se testovat je tedy čistě osobním rozhodnutím. Řadu mužů včasná detekce ochrání před komplikovanější léčbou pozdějších stadií nemoci. Test ovšem neumí předpovědět, jaký typ rakoviny se u člověka vyskytne. Při zjištění nemoci je obecně zahájena léčba, která může být u některých mužů doslova život zachraňující, u jiných však poněkud zbytečná, protože by se u nich rakovina vyvíjela postupně a pomalu po mnoho let.

 

Pro i proti

Výhodami testování je tedy včasné odhalení nemoci a snazší léčitelnost, než když se rakovina rozšíří. Navíc má muž klid na duši. K negativům patří: 

  • testování může být stresující,
  • odhalit lze i nezhoubnou rakovinu, která by vás neohrozila na životě – tím pádem můžete být léčen a vystaven nežádoucím účinkům terapie zbytečně,
  • test není 100% spolehlivý.

Co napoví 

Kontrola se skládá ze dvou částí, jež se vzájemně doplňují. Tou první je rektální prohlídka prostaty přímo v ordinaci. Lékař prstem v latexové lubrikované rukavici vyšetří velikost a povrch prostaty. Druhý test pak probíhá na základě analýzy krve, kde se detekuje tzv. PSA. Pokud je u vás nalezena vyšší hladina PSA, znamená to větší riziko vzniku rakoviny prostaty. Alarmujícím faktorem je i to, pokud tyto hodnoty stoupají. Rektální vyšetření může navíc odhalit i typy rakovin, u nichž hladina PSA zůstává nízká.

Rozhodne biopsie

Pokud vyjdou výsledky testování pozitivně, podstoupí pacient další vyšetření pro upřesnění stavu. Zpravidla se provede biopsie – odebere se malé množství tkáně z prostaty a pod mikroskopem je pak vzorek detailně prostudován. Biopsie trvá malou chvilku a nevyžaduje hospitalizaci. Nakonec lékaři rozhodnou o odpovídající léčbě.

Testování na rakovinu prostaty je možnost, kterou je zapotřebí promyslet. V každém případě je vhodné toto téma prodiskutovat se svým lékařem.

Zdroj: Testing for prostate cancer, American cancer society, 2010

Autor článku:

PharmDr. Hana Bakhouche

Líbí se vám článek?
+4 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Mikrobiologické vyšetření
Články: Mikrobiologické vyšetření
Mikrobiologické vyšetření...
Borelióza: Odpovědi na 10 nejčastějších otázek
Články: Borelióza: Odpovědi na 10 nejčastějších otázek
Léto a vycházky do přírody...
Léčba zrychleného tepu musí začít pravdivým dialogem
Články: Léčba zrychleného tepu musí začít pravdivým dialogem
Zvýšená tepová frekvence...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
V laboratoři zjistí užívání některých drog i po měsících!
Vyrobte si domácí repelent proti klíšťatům
Články: Vyrobte si domácí repelent proti klíšťatům
Klíšťata nemá v lásce asi...
Pásový opar
Články: Pásový opar
Pásový opar, herpes zoster...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Naposledy čtené: