Chilli papričky budou pomáhat v boji proti rýmě

  • Redakce uLékaře.cz
  • 30.11.2011
  • Aktualizace: 30.11.2011
  • Bez alergie

Ostré chilli papričky rozpláčou i tvrdé chlapy. Mohou být ale i zdraví prospěšné – nosní sprej vyráběný z výtažků chilli papriček potlačuje zánět ve vedlejších nosních dutinách, který způsobuje chronickou rýmu. Tyto výsledky přináší nově zveřejněná studie amerických vědců.

Výtažky z pálivých papriček jsou součástí přípravků ulevujících od bolesti
Výtažky z pálivých papriček jsou součástí přípravků ulevujících od bolesti

Chilli v kuchyni i v medicíně

Chilli papričky (latinsky Capsicum annuum) obsahují capsaicin – látku, která způsobuje pálivou chuť papriček, pro kterou mají své nenahraditelné místo především v jihoamerických kuchyních. Capsaicin se užívá také v medicíně – je součástí přípravků ulevujících od bolesti, které se aplikují lokálně přímo na bolavé místo. Nyní se vědci snažili objevit, zda by capsaicin nemohl být prospěšný i v jiných oborech medicíny.

Papričky v nosních kapkách

Představa, že si člověk bude aplikovat něco tak pálivého, jako jsou chilli papričky, do nosu, je přinejmenším zarážející. Vědci ale dokázali, že nosní spreje s capsaicinem pomáhají lidem s dlouhodobou rýmou, která nemá alergický podklad. Pacienti zařazení do studie byli náhodně rozděleni na dvě skupiny – jedna skupina dostávala nosní sprej s capsaicinem a druhá dostávala placebo – sprej, který vypadá úplně stejně, ale neobsahuje danou, potenciálně léčivou látku. Žádný z pacientů však nevěděl, ke které skupině patří a který z přípravků dostává. Po dvou týdnech léčby hodnotili všichni pacienti účinek – pacienti, kteří používali nosní sprej s capsaicinem, udávali zlepšení svých obtíží častěji než pacienti, kteří používali placebo.

Lék budoucnosti

Ještě je však potřeba dalších výzkumů, aby se tento předpoklad dal využít. Zatím totiž všechny připravené preparáty obsahující capsaicin byly příliš ostré, a nedaly se tudíž použít bez lokálního znecitlivění nosní sliznice. Farmaceutické firmy tak mají před sebou výzvu, zda by se tímto směrem nemohla ubírat novodobá léčba rýmy. Všichni totiž známe pořekadlo, že rýma bez léčby trvá týden, kdežto léčená rýma 7 dní…

(vesa)

Zdroj: www.sciencedaily.com

Líbí se vám článek?
+6 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
zajímavé | Od: Táňa | 17.10.2014 10:20
Tak kapky s chilli - to je výzva :-D Jsem zvědavá, kdy se to objeví v lékárnách :-D
Já už na rýmu za svůj život vyzkoušela kdeco... a zatím nejlepší lék je mořská voda Quixx - neštípe a propláchne a uvolní nos. Můžu si stříkat kolikrát chci, je to přírodní způsob ;-)
reagovat
re:zajímavé | Od: Pavlína | 25.12.2015 23:13
jo, ta voda je skvělá! Nebo stačí si doma udělat
vlažnou vodu se solí a vyčistit si tím dutiny :)
Jinak s chilli mám jen dobré zkušenosti. Stačí mi do
vaření používat chilli omáčku http://www.asijske-
potraviny.eu/pikatni-ostre-omacky/82-ostra-chilli-
omacka-mida-6x70g-indie-2147483647.html a už
rýma ustupuje.
reagovat
re:zajímavé | Od: Sabinka | 26.10.2015 16:31
Mě teda pomáhájí bylinky, jsme moc zvědavá na to chilli, ale zatím budu dál věrná svému hotdrinku, který mě z rýmy dostane. Protáhne mě a uleví se mi nenávidím ten tlak v hlavě, tak si občas udělám hotdrink i preventivně.
reagovat
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: