Chrom

  • Redakce uLékaře.cz
  • 6.7.2008
  • Aktualizace: 21.4.2013
  • Ordinace

Obsah chromu v těle dospělého muže je 6 mg, což je množství, které by se vešlo na špičku nože. Přesto jej můžeme najít ve všech tkáních našeho těla. Nikoliv však v podobě blyštivých povrchů jako na doplňcích našich čtyřstopých či dvoustopých miláčků.

Luštěniny jako zdroj chromu
Luštěniny jako zdroj chromu
Jak chrom pomáhá?

Chrom zesiluje působení inzulínu, tzn. podporuje využití cukru našimi buňkami. Je tedy důležitou složkou při nastavování optimální hladiny krevního cukru. Pomáhá inzulinu fungovat účinněji. Mimo to zlepšuje i schopnost našeho těla odstranit z krve škodlivý nadbytek cholesterolu.

Kde jej naleznete?

Hlavní zdroj tvoří živočišná bílkovina- ryby, drůbež, vnitřnosti, luštěny, obilniny a rýže. Vstřebávání chromu z potravy podporuje dieta bohatá na vlákninu.

Když je chromu nedostatek

Při nedostatku chromu můžeme pociťovat bolesti hlavy, podrážděnost, návaly nevolnosti, deprese, neklid nebo únavu.

Projevy nadbytku jsou naprosto výjimečné.

 

Při krátkodobém užívání v doporučených dávkách by měl být výskyt nežádoucích účinků minimální.

Kdy dát na chrom pozor

Chrom může být nebezpečný, jestliže trpíte přecitlivělostí na anorganický chrom. Pokud se u Vás vyskytuje nějaká forma alergie, poraďte se nejprve s lékařem.

Kolik je tak akorát?

Doporučené denní množství chromu je kolem 25 mikrogramů. Za bezpečný denní příjem chromu se však považují i dávky v rozmezí 50-200 mikrogramů. Údaje o denním příjmu chromu v různých zemích se liší.

Chrom jako doplněk k běžné stravě používejte tehdy, pokud se léčíte se zvýšenou hladinou cukru v krvi, pokud trpíte nervovým onemocněním souvisejícím s poruchou souměrnosti a souladnosti pohybů nebo při prudkém úbytku tělesné váhy. Všechny tyto stavy však předem konzultujte se svým lékařem.

Máte-li dojem, že trpíte nedostatkem chromu, kupte si některý z mnoha nabízených potravních doplňků, lékárník Vám jistě ochotně poradí s výběrem. Zvažte však, zda v jednotlivých případech nekonzultovat výběr předem s lékařem.

( mar)

Líbí se vám článek?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: