Chronická bolest

 • Redakce uLékaře.cz
 • 19.4.2008
 • Aktualizace: 16.4.2013
 • Zdravcentra.cz
Bolí Vás hlava a Vy už si ani nepamatujete, kdy to začalo? Vyzkoušeli jste všechno, ale bolesti se nemůžete zbavit? Užíváte pořád nějaké léky (na bolest, na spaní, na uklidnění), ale je to spíš horší? Poradili jste se s lékařem? Trpíte nějakým revmatickým onemocněním? Z neustálých bolestí už pomalu upadáte do depresí?
Bolest hlavy často bývá dlouhodobá
Bolest hlavy často bývá dlouhodobá
Tyto a jim podobné problémy a stavy mohou vést k rozvoji chronických bolestí. Nebudeme se nyní věnovat chronickým nádorovým bolestem. To je jiná kapitola a od obecných chronických bolestí se liší tím, že příčina bolesti je většinou známa.

Chronická nenádorová bolest...

Naopak u chronické nenádorové bolesti je někdy obtížné zjistit příčinu bolesti. Z každé akutní bolesti se může rozvinout bolest chronická. Proto je tak důležitá včasná a účinná léčba bolesti akutní. Někdy však příčinu lékař nezjistí. Jindy jsou na vině právě léky, kterými se neúspěšně snažíme bolest potlačit. Specifické jsou také chronické bolesti ve stáří, které jsou obvykle spojeny s onemocněním pohybového aparátu (artróza), cév nebo nervů.

Jak jsme již napsali, u chronické bolesti není jednoduché zjistit příčinu. Bolest je dlouhodobější, než bychom čekali. Trvá více než 3 až 6 měsíců a hůře se léčí. Zvláště pokud se o to pokoušíme sami bez pomoci odborníka. Chronická bolest může souviset i s psychickými a sociálními faktory. Máte-li například rodinné problémy, můžete bolest vnímat jinak. Podobně bude-li člověk například nezaměstnaný, může své jinak banální zdravotní stesky cítit jako to vůbec nejhorší, co jej v životě potkalo. A s tím bude i jinak vnímat bolest.

Časté příznaky chronické bolesti...

 • její trvání je delší než 3-6 měsíců
 • je spojená s psychickými změnami (deprese, hypochondrie)
 • nemusí být jasná příčina
 • je spojená s poruchami spánku, nechutenstvím
 • hůře reaguje na léčbu analgetiky
 • Jak s ní naložit...

  Chronická bolest a její léčba patří do rukou lékaře- odborníka. Ten s Vámi bolest nejprve řádně probere. Bude jej zajímat charakter Vaší bolesti, časové změny, doprovodné příznaky a obtíže. Zajímat ho budou i Vaše dosavadní léčebné pokusy. Pak s Vámi sestaví optimální léčebný plán. Zkuste si vyplnit náš dotazník bolesti a přečtěte si více o léčbě chronické bolesti.Chronická bolest nemá na rozdíl od akutní bolesti funkci varovného signálu. Sama se stává nemocí. Mírnění chronické bolesti je tedy vlastním cílem léčby.
Líbí se vám článek?
+25 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: