Chronicky nemocní lidé mohou cvičit jógu

  • Redakce uLékaře.cz
  • 23.9.2008
  • Aktualizace: 23.9.2008
  • Medicína
V poslední době čím dál více lidí s chronickým onemocněním začíná cvičit jógu. Mohou to být pacienti s nádorovým onemocněním, osteoporózou, specifickými záněty střeva či HIV pozitivní. Co je k tomu vede?
Při cvičení dochází k uvolnění stresu
Při cvičení dochází k uvolnění stresu

Zdá se, že jóga je prospěšná nejen pro tělo, ale i pro duši. Při jejím cvičení dochází k uvolnění stresu, odreagování se od každodenních starostí, které s sebou chronické onemocnění přináší. Mnoho pacientů také udává, že cvičení jógy jim zmírňuje vedlejší účinky léčiv a nepříjemné příznaky nemoci.

Vzhledem k vzrůstající oblibě jógy u pacientů s chronickým onemocněním dochází častému setkávání osob s podobnými problémy, což pozitivně působí na jejich psychiku. Ve Spojených státech již existují lekce jógy pro osoby s různými chronickými onemocněními. Tyto skupiny nebývají většinou moc početné, většinou čítají asi 8 až 10 osob a jsou vedeny zkušenými zdravotníky orientujícími se v problematice choroby.

Je třeba zdůraznit, že jóga není pro tato onemocnění lékem, ale pomáhá udržet pacienty podle stadia choroby v relativně dobré fyzické i psychické kondici.

Zdroj:
NY Times online

Líbí se vám článek?
-1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: