Chudokrevnost v těhotenství zvyšuje riziko astmatu u dítěte

  • Redakce uLékaře.cz
  • 27.9.2011
  • Aktualizace: 27.9.2011
  • Bez alergie

Jste těhotná a jste chudokrevná? Nechte si od lékaře poradit a začněte brát železo v tabletkách. Můžete tak snížit riziko rozvoje průduškového astmatu u svého ještě nenarozeného dítěte.

V těhotenství se zvyšuje potřeba železa až trojnásobně
V těhotenství se zvyšuje potřeba železa až trojnásobně

Chudokrevnost v těhotenství

Těhotenská chudokrevnost je nejčastěji způsobena nedostatkem železa, protože v těhotenství se až ztrojnásobí množství železa, které tělo těhotné ženy potřebuje. To je dáno jednak rychlejší krvetvorbou a velké množství železa se spotřebuje i při vývoji a růstu placenty a plodu.

Dětských astmatiků je stále více

Přibývá dětí, u kterých se již v časném dětství objevuje astma nebo opakující se pískoty v poslechovém nálezu na plicích. Vědci zjistili, že matky těchto dětí v těhotenství častěji trpěly chudokrevností.

 

Vědci do studie zařadili 597 rodin. V nich trpělo 12 % žen těhotenskou chudokrevností. U 22 % dětí těchto žen se objevily opakující se pískoty v poslechovém nálezu na plicích během prvního roku života a 17 % dětí trpělo průduškovým astmatem v šesti letech.

Vyvážená strava

Vědci tedy mají pro nastávající maminky jednoduchou radu: Hlídejte si dostatek železa ve stravě a vašemu dítěti se bude dýchat snadněji.

  • Ve stravě by neměla chybět žádná ze složek. Pokud některé potraviny nejíte, poraďte se s lékařem, kterými jinými je možné si nedostatek nahradit, či zda byste neměla užívat vitamínové nebo minerální doplňky.
  • Jste-li nápadně bledá a unavená či se u vás objevuje bušení srdce, požádejte svého praktického lékaře nebo gynekologa o vyšetření krve, protože to jsou známky chudokrevnosti.
  • Pokud by se u vás chudokrevnost prokázala, začněte včas brát železo v doplňcích stravy, abyste udělala co nejvíce v prevenci astmatu u svého ještě nenarozeného dítěte.

(vesa)

Zdroj: www.sciencedaily.com

Autor článku:

MUDr. Veronika Šabatová

Autorka je pediatr-neonatolog.

Líbí se vám článek?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: