Detox při cukrovce? Bezúčelný hazard!

Jediný „detox“ mající skutečný smysl je ten, který čeká klienty přijaté na odvykací kúru alkoholiků nebo drogově závislých. Tito lidé opravdu potřebují vyplavit návykové látky, pod jejichž vlivem jsou, aby mohli začít s léčbou. Jakékoli jiné „tělo čistící programy“ zaměřené na odbourání neurčitých toxinů nebo kyselin z organismu jsou pouze útoky na vaši peněženku. Tuto funkci totiž neustále a velmi kvalitně zastávají játra a ledviny.

„Odborníků“, kteří vás dovedou „detoxikovat“ nebo „alkalizovat“, je veliké množství.
„Odborníků“, kteří vás dovedou „detoxikovat“ nebo „alkalizovat“, je veliké množství.

Občas přicházejí chvíle, kdy člověk dostane chuť udělat něco pro své zdraví. Začne sportovat, zkusí přestat kouřit či pít nebo si nakoupí nejrůznější vitamíny. Pokud vás ale napadlo vyzkoušet nějakou „zaručeně“ skvělou metodu pročišťující tělo, dobře si to rozmyslete. Zvláště máte-li diabetes.

Fajn byznys pod drobnohledem

„Odborníků“, kteří vás dovedou „detoxikovat“ nebo „alkalizovat“, je veliké množství. Toto podnikání má jedno společné: výrobky mají prapodivný, obvykle nevysvětlený (a také nevysvětlitelný) účinek, přesné složení vám výrobce nesdělí a ceny jsou horentní. Někdo prodává zaručené návody na diety, jiný nápoje, či dokonce klystýry. Jsou i tací, kteří údajně dokážou pročistit a alkalizovat tělo za pomoci náplastí. Je to zkrátka výnosný byznys, na který ale mnoho lidí slyší. Nechají se přelstít smyšlenkami o špatném pH, o jedech střádajících se v tlustém střevě a podobně. Kouzlu detoxu propadly i mnohé celebrity, jejichž slovo považují někteří lidé za posvátné. Osobní svědectví Gwyneth Paltrowové a „nezištný“ bylinkář, jehož přípravek stojí pouhých sedm tisíc korun, je zdánlivě směšná, ale přesto funkční kombinace. Přitom podle objektivních výzkumů nepřinášejí detoxy žádný významný benefit.

Doporučené téma: Detoxikace

Poslední článek:
Klíče k dlouhověkosti jsou dva: správná strava a pohyb
Možná si říkáte, proč vám nabízíme dva klíče k jednomu zámku. Máte pravdu, třeba uspějete i s jedním nebo se bez...  zobrazit téma

Tělo to zvládne

Velice výkonným čisticím strojem jsou samy naše vnitřní orgány. Své vnitřní prostředí si organismus pečlivě reguluje a v žádném případě nedopustí výkyvy pH nebo řádění toxinů. K tomu, aby tělo dobře fungovalo samo o sobě, stačí nekomplikovat mu zbytečně práci. Jezte proto pestrou stravu s dostatkem přírodních potravin bohatých na vlákniny, vitamíny a minerály a omezte cukry. Vše ostatní nechte na organismu.

 

S cukrovkou to nezkoušejte! 

Pokud máte diabetes, jsou zejména nebezpečné detoxikační diety. Proč?

  • Ohrožujete svůj již tak narušený metabolismus.
  • Vystavujete se riziku hypoglykémie.
  • Každé deko, které detoxem shodíte, bude rychle zpět.
  • Můžete mít i výkyvy krevního tlaku a poruchy srdečního rytmu.
  • Výjimkou nebývá nevolnost, zvracení či průjem, odnést to mohou i vaše ledviny.

Nenechte se zmást propagandou nutnosti čištění organismu. Nejste ani překyselení, ani otrávení. Držte se zdravého životního stylu a budete se cítit dobře. 

(pez)

Zdroj: www.diabetesselfmanagement.com

www.margit.cz

Autor článku:

MUDr. Tereza Kopecká

Líbí se vám článek?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: