Devět zajímavostí o skřivanech a sovách

 • Redakce uLékaře.cz
 • 20.11.2015
 • Aktualizace: 20.11.2015
 • uLékaře.cz

V poslední době byly k těmto základním typům přidány další dva: Ten, který brzy vstává, ale chodí pozdě spát, a ten, který pozdě vstává a chodí brzy spát. Nicméně v obecné rovině se stále hovoří především o skřivanech (ranní typ) a sovách (noční typ). Pokud vás zajímá, jaké jsou mezi nimi rozdíly, tady jsou ty nejzajímavější:

V čem se liší sovy a skřivani?
V čem se liší sovy a skřivani?
 1. V roce 1998 byla publikována studie, která vyvrátila pověru, že skřivani jsou zdravější, bohatší a moudřejší. Při srovnání 356 skřivanů a 318 sov bylo zjištěno, že sovy mají vyšší příjmy, více osobních vozů a stejně vysokou inteligenci jako skřivani.
 2. V následujícím roce byl proveden výzkum ve formě inteligenčních testů. Testované osoby, které deklarovaly, že jsou sovy, měly o málo lepší výsledky, zejména v krátkodobé paměti a rychlosti zpracování. A to jak v testu prováděném večer, tak překvapivě i v ranní verzi.
 3. Noční ptáci jsou úspěšnější v partnerském životě, alespoň podle studie z roku 2012. Přestože všichni účastníci studie měli stejný zájem o ženy, noční typy udávali vyšší celkový počet partnerek. Při hodnocení byly odstraněny všechny možné rozdíly týkající se věku, komunikačních schopností a sklonu chodit častěji večer ven. Sovy však také byly jednoznačně více nevěrné.
 4. Ač to zní neuvěřitelně, jeden seriózní výzkum se zajímal o výsledky sov a skřivanů mezi profesionálními hráči baseballu. Výsledkem je, že sovy odvedou v zápasech hraných ve večerních hodinách výrazně lepší výkony než skřivani v denních. Pokud ale musí hrát sova ráno, ztrácí na výkonnosti daleko více než skřivan, je-li nucen hrát večer.
 5. Sovy mají sklony ke zlozvykům – jmenovitě k pití a kouření. Není překvapením, že to bude spojeno s tím, že noční čas je jaksi vhodnější k jejich realizaci. Ale co zůstává vědcům zatím utajeno, je to, jestli dlouhé bdění způsobuje konzumaci těchto výrobků, nebo jestli jejich konzumace vede k delšímu bdění.
 6. Skřivani jsou vytrvalí, spolupracující, příjemní, svědomití a iniciativní, tvrdí německá studie z roku 2011 zaměřená na dospívající. Také ale zjistila, že noční typy s nesprávnými návyky bývají originálnějšími osobnostmi.
 7. Prokrastinace čili odsouvání pracovních úkolů na jindy je také častěji k vidění u sov. Asi to není překvapení. U některých jedinců to může dojít tak daleko, že odkládají povinnosti až do večerních hodin, což nemusí být dobře tolerováno v zaměstnání s očekávaným vysokým výkonem během dne.
 8. Skřivani mají údajně lepší výstupy ohledně nálady – můžeme možná říci, že se cítí šťastnější. Někteří odborníci se domnívají, že to je proto, že sovy jsou nuceny k nepřirozenému rannímu vstávání, které jim působí stres.
 9. Oba typy jsou kreativnější v dobu, která jim méně vyhovuje, tedy sovy ráno a skřivani večer.

(pez)

Zdroj: http://www.fastcodesign.com

Autor článku:

MUDr. Tereza Kopecká

Líbí se vám článek?
-1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Bod 3 | Od: Franta | 8.1.2016 02:22
Proč by měl větší počet partnerek znamenat větší úspěchy v partnerském životě? Vždyť to stejně tak může být naopak, že skřivanům stačí méně pokusů na nalezení toho pravého/ té pravé, resp. že větší frekvence sov je způsobena kratší periodou kvůli tomu, že je s nimi těžší vyjít, proto se partner/ partnerka rozhodne vztah vzdát dříve.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: