Díky sportu zdravější? No jasně!

Jakou roli hraje sport ve vašem životě? Jste nadšenec do každé pohybové aktivity, nebo naopak zastáváte názor „sportem k trvalé invaliditě“? Pokud patříte do druhého tábora, pokusíme se vás dnes přesvědčit, že byste měli změnit přístup.

Ilustrace
Ilustrace

Sport vám zlepší náladu

Cítíte se pod psa? Zacvičte si! Následně uvolněné endorfiny navodí pocit dobré nálady, a navíc se můžete těšit z pocitu, že pro své tělo něco děláte. Blahodárné účinky sportu na vaši mysl pocítíte již za několik minut. Pokud budete cvičit pravidelně, dobrá nálada vám vydrží déle. Díky fyzické aktivitě si zlepšíte kondičku a budete se cítit méně unavení. Také budete v noci mnohem lépe spát a vaše sebevědomí se zvětší. Najednou se budete cítit zdravě, spokojeně a méně vystresovaní.

Pár kilo dolů

Ne že by hubnutí nutně muselo být vaším primárním cílem, ale díky sportu samozřejmě můžete shodit i nějaké to kilo, obzvlášť když přidáte zdravou a vyváženou stravu. S obezitou narůstá riziko vzniku zhoubného bujení, onemocnění srdce a cév či trávicího traktu. Nadbytečná kila rovněž představují zátěž pro klouby a pohybový aparát. Proto není velikým překvapením tvrzení, že kdo cvičí, žije déle.

 

Posilte svaly

Pokud se vám při čtení nadpisu vybavil Pepek námořník, s cvičením (ani s konzumací špenátu) to nemusí být zas tak žhavé. Pokud však občas zařadíte i silové cviky, je pravděpodobné, že si zachováte pohyblivost do vysokého věku. Díky svalům udržujeme rovnováhu, jsme schopni koordinace a také se lépe bráníme projevům osteoporózy. Pokud trpíte kloubním onemocněním, je pro vás cvičení a rehabilitace dokonce životní nutností. Bez pohybu se totiž například revmatoidní artritida rychle zhoršuje.

Zvolte správné cviky

Nemusíte se trápit běháním, pokud k němu nemáte vztah. Podobně efektivní může být plavání, tanec nebo tenis. Vašemu zdraví prospěje i procházka přírodou. Pokud vás trápí bolavé klouby, vyzkoušejte třeba vodní aerobik nebo jízdu na kole. Ke zmírnění stresu volte klidné soustředění na józe, anebo se naopak vyřáděte na kickboxu.

(brbr)

Zdroj:
www.webmd.com

Autor článku:

MDDr. Barbora Reitmeierová

Líbí se vám článek?
-1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: