Dítě v obležení vánočních dárků aneb Špatný rodič s velkou peněženkou?

  • Redakce uLékaře.cz
  • 19.12.2014
  • Aktualizace: 19.12.2014
  • uLékaře.cz

Přestože to tak v některých domácnostech může působit, Vánoce by neměly představovat období povinného rozdávání dárků. Podobně by ani děti neměly očekávat kvanta nejmodernějších hraček s takovou samozřejmostí. Budeme-li se opravdu snažit, mohou Vánoce přinést našim potomkům nejen hmotné dárky, ale především cennou zkušenost, kterou v životě jistě využijí.

Soustřeďte se raději na vytvoření celkově přívětivé vánoční atmosféry než na vyhovění všem dětským, často prchlivým tužbám.
Soustřeďte se raději na vytvoření celkově přívětivé vánoční atmosféry než na vyhovění všem dětským, často prchlivým tužbám.

Co je štěstí?

Reklama nás obklopuje doslova na každém rohu. Mnohem více než my jsou na reklamní útoky citlivé naše děti. Snadno pak podlehnou dojmu, že mohou být šťastné pouze v případě, že budou vlastnit plyšového kamaráda, který mluví, nebo jinou podobně technologicky vyspělou a pochopitelně ne zcela levnou hračku. Rodiče se zejména v období Vánoc často děsí pocitů zklamání, nebo dokonce výčitek od svých dětí. Samozřejmě chtějí, aby jejich děti byly šťastné, a chtějí být dobrými rodiči. Proto na v poslední době tolik oblíbenou hru „hmotný majetek rovná se štěstí“ raději přistoupí.

„Velké oči“

Tím, že dětem koupíme vše, co si k Vánocům přejí, jim ve skutečnosti děláme spíše medvědí službu. Dětská přání, zejména co se hraček týče, jsou často velmi pomíjivá. Zjednodušeně řečeno, hračka, která byla v kurzu včera, bude zítra v dětském kolektivu takříkajíc na odpis a skončí netknutá v koutě. Pokud dětem přesto vyplníme veškerá vánoční přání, dáváme jim tím najevo, že všechno, po čem aktuálně touží, opravdu nutně potřebují a musí dostat. A to není příliš ideální výbava pro budoucí život.

Provinilý rodič

Jednou ze skrytých motivací rodičů k nakoupení obrovské hromady vánočních dárků může být fakt, že se svým dětem během roku dostatečně nevěnují a cítí se provinile. Důvodem může být náročné zaměstnání nebo jiné každodenní problémy. Utišení pocitů viny prostřednictvím nákladných darů je ve skutečnosti možné chápat jako nabídnutí úplatku, který naivní děti rády přijmou. Ani tento vzorec chování však nepatří mezi to nejlepší, co bychom našim dětem měli do života předat.

Pokud si dítě vezme z předávání dárků pod stromečkem tu zkušenost, že láska a náklonnost jsou přímo úměrné množství balíčků, je to špatně. Soustřeďme se proto raději na vytvoření celkově přívětivé vánoční atmosféry než na vyhovění všem dětským, často prchlivým tužbám. Společnou přípravu vánočního cukroví nebo veselé chvíle v rodinném kruhu si totiž dítě bude pamatovat mnohem déle než nespočet hraček, které dostalo.

Zdroj: https://psychologies.co.uk

Autor článku:

MUDr. Veronika Richterová

Specializace: psychiatrie

Autorka působí jako psychiatr.

Líbí se vám článek?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: