Dospívající a hepatitida typu C: hrozbou jsou nejen drogy a sex

Žloutenka typu C je infekční nemoc jater, která velmi často přechází do chronického stadia. Virus "céčka" je přenosný krví a dalšími tělesnými tekutinami, tedy i spermatem a slinami. Nakazit se může každý, vyšší riziko ale hrozí určitým skupinám. Jednou z nich jsou i  dospívající.

Užití kondomu nemůže nákaze zcela zabránit, ale dokáže ji snížit na minimum
Užití kondomu nemůže nákaze zcela zabránit, ale dokáže ji snížit na minimum

Experimenty se nemusí vyplatit 

Teenageři velmi často experimentují a zkoušejí v tomto věku věci, které se mohou zdát „cool“ a nevinné. Po několika letech je toto chování omrzí a oni se začnou chovat zodpovědněji. Při troše smůly se ale můžou zážitky z  nevázaných mladých let podepsat na jejich játrech, a nejen na nich.

Na co si dát pozor 

Nebezpečí nákazy hepatitidou typu C podstatně zvyšují některé typy chování, ke kterým jsou dospívající nejen vlivem tlaku svého okolí náchylnější. 

Doporučené téma: Léčba cholesterolu

Poslední článek:
Zbyla vám velikonoční vejce? Víme, jak je zdravě využít!
I když dřív o vejcích kolovala různá tvrzení, dnes je doporučováno je zařazovat do pravidelného jídelníčku...  zobrazit téma

  1. Střídání sexuálních partnerů a minimální užívání ochrany. Dospívající často nevěnují pozornost výběru sexuálního partnera a navíc je často mění. Výjimkou není ani sex na jednu noc. Nebezpečí pohlavně přenosných nemocí včetně hepatitidy C a HIV přitom nehrozí jen při pohlavním styku, ale i při nekoitálních aktivitách, kdy dochází ke styku se spermatem či vaginálním sekretem. Přestože užití kondomu nemůže nákaze zcela zabránit, dokáže ji snížit na minimum.
  2. Piercing a tetování. Bodyart je mezi dospívajícími velmi oblíbený. I při tetování či piercingu ale může dojít k nákaze "céčkem", pokud nejsou použity jednorázové nebo řádně sterilizované nástroje. Riziko v tomto směru představují nekvalitní a podezřele levné tetovací salóny.
  3. Experimenty s drogami. Nitrožilní užívání drog je velmi rizikovou aktivitou, která se přesouvá do stále nižších věkových skupin. Teenageři často mají v plánu jen drogu "vyzkoušet" – i při jednom podání přitom může dojít k nákaze virovou hepatitidou B a C nebo virem HIV. Nebezpečné je používání společných jehel a dalšího "nádobíčka".

Osvěta je důležitá!

Náctiletí představují velkou skupinu ohroženou nákazou žloutenkou typu C. Ke snížení rizika infekce a všech důsledků z ní vyplývajících je potřeba s  dospívajícími o tomto nebezpečí mluvit nejen ve školách, ale i v rodině. Teenager by měl mít informace o tom, jak pro něj může být rizikové chování nebezpečné a jak nákaze předcházet.

(hak)

Zdroje:
www.cyh.com
www.cdc.gov

Autor článku:

MUDr. Hana Králová

Líbí se vám článek?
-1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: