Drastické hubnutí? Nikdy to nepřinese nic dobrého

 • Redakce uLékaře.cz
 • 18.7.2016
 • Aktualizace: 18.7.2016
 • uLékaře.cz

Někteří lidé hladoví proto, aby shodili nějaké to kilo. Jiní se snaží detoxikovat svůj organismus nebo nejí z náboženských důvodů. Stravování je ale pro každého člověka nesmírně důležité. Bez jídla může být ohrožen i život dotyčného.Někteří lidé hladoví proto, aby shodili nějaké to kilo. Jiní se snaží detoxikovat svůj organismus nebo nejí z náboženských důvodů. Stravování je ale pro každého člověka nesmírně důležité. Bez jídla může být ohrožen i život dotyčného.

Chcete zhubnout hladověním? Nevěřte, že se to povede.
Chcete zhubnout hladověním? Nevěřte, že se to povede.

Před hladověním je rozhodně třeba varovat. Pokud to děláte, abyste zhubli, nevěřte, že se to povede. Úbytek kil s největší pravděpodobností nepřetrvá, zvláště poté, co se vrátíte k normální stravě. A pokud je vaším cílem zbavit se jedů (detoxikovat se), měli byste vědět, že tuto schopnost má vaše tělo přirozeně.

Trápení bez efektu 

Diety založené na hladovění nejsou stejné. Některé povolují pití tekutin, jako je voda, džus nebo čaj. Jiné drasticky sníží kalorický příjem, ale nezakazují jídlo tak docela. A u některých diet se postíte každý druhý den. Co je dobré o nich vědět?

 • Když jíte méně, než spotřebujete, a přitom hubnete, vaše tělo přechází do úsporného režimu. Metabolismus se zpomaluje, aby se ušetřila energie. Po návratu ke své obvyklé stravě můžete na vrub tohoto zpomalení nejen nabrat kila zpět, ale ještě k nim nějaká přidat.
 • Při půstu se tělo přizpůsobí tak, že na začátku se cítíte méně hladoví. Ale když se postit přestanete, apetit se vrátí zpět. Cítíte se nezasycení a máte sklon se přejídat.
 • Půst každý druhý den má obdobné výsledky. Pomáhá lidem zhubnout, ale ne nadlouho. Bylo to prokázáno i v klinické studii.

Nebezpečné pokusy 

Pár dní hladovět zdravému člověku pravděpodobně neublíží, pokud se zabrání přílišné ztrátě tekutin. Ale dlouhodobě to poškozuje lidské zdraví. Náš organismus potřebuje vitamíny, minerály a další výživné látky. V době, kdy jich nedostává tolik, kolik jich právě má mít, může docházet k únavě a vyčerpání, závrati, zácpě, dehydrataci nebo se může začít projevovat značná zimomřivost. Příliš dlouhé hladovění může ohrozit i život. V žádném případě by tento radikální proces neměli zkoušet:

 • diabetici, protože to může způsobit závažné výkyvy v hladině krevního cukru,
 • těhotné a kojící ženy,
 • chronicky nemocné osoby,
 • senioři,
 • děti.

Než začnete s jakoukoli novou dietou, obzvláště je-li její zásadní složkou hladovění, měli byste to zkonzultovat s lékařem. Může doporučit registrovaného nutričního terapeuta, který vám pomůže sestavit stravovací plán pro zdravé hubnutí.

Zdroj: http://www.webmd.com

Autor článku:

MUDr. Tereza Kopecká

Líbí se vám článek?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: