Duševní strádání aneb Co nám maže úsměv z tváře nejčastěji

  • Redakce uLékaře.cz
  • 5.1.2016
  • Aktualizace: 14.6.2016
  • uLékaře.cz

Psychická nemoc může potkat každého z nás. Přestože se jedná o velmi častý problém, mají lidé ohledně těchto chorob stále mnoho zkreslených představ a bohužel i předsudků. Víte, co trápí naši psychiku nejvíce?

Celoživotní riziko pro onemocnění depresí je až 20 % a ženy jsou ohroženy zhruba 2× častěji než muži
Celoživotní riziko pro onemocnění depresí je až 20 % a ženy jsou ohroženy zhruba 2× častěji než muži

Úzkostné poruchy

Úzkost a strach jsou normální lidské reakce na obtížné situace v životě. Jejich cílem je mobilizovat zásoby energie a pomoci nám připravit se na hrozící nebezpečí. Problém nastává, když se úzkost začne objevovat i v situacích, ve kterých není potřeba, nebo trvá zbytečně dlouho a je nadměrně intenzivní. Pak může různými způsoby závažně zasahovat do života. 

  1. Panická porucha. Pro tuto nemoc jsou typické opakující se záchvaty velmi silné úzkosti a strachu. Nemocný je začne pociťovat náhle, bez zjevného spouštěče. Jelikož je úzkost vždy doprovázena silnými tělesnými příznaky, může si člověk panickou ataku vyložit jako čistě tělesný problém a prožívat velmi intenzivní strach o svůj život. Dotyčný neví, co se s ním děje, vnímá například silné bušení srdce, potíže s dýcháním, třes rukou a pocity na omdlení. Mívá obavy ze ztráty kontroly nebo ze smrti. Často se nechá odvézt rychlou záchrannou službou do nemocnice, kde lékaři neobjeví žádný tělesný problém, který by vysvětloval jeho potíže. Nemocný se následně často obává dalšího záchvatu, má vlastně strach ze svého strachu, což může novou ataku samo o sobě brzy spustit.
  2. Sociální fobie. Další velmi častá porucha je charakterizovaná nadměrným strachem a úzkostí v mezilidském kontaktu. Může se objevit v jakékoli situaci, každý nemocný má totiž většinou svoji vlastní kombinaci činností, které mu působí potíže. Jejich škála bývá opravdu široká – od běžného rozhovoru přes nutnost jíst na veřejnosti až po telefonování či navazování vztahů. V extrémních případech prožívají nemocní úzkost ve všech situacích spojených s přímým mezilidským kontaktem. Často se obávají selhání a zátěžovým situacím se vyhýbají, čímž svůj strach jen upevňují. Navíc přicházejí o možnost zlepšovat své sociální dovednosti.

Změny nálad

Druhou velmi častou skupinou psychických potíží jsou poruchy nálady. Bývají jednou z nejběžnějších příčin vyhledání odborné pomoci. Uvádí se, že celoživotní riziko pro onemocnění depresí je až 20 % a ženy jsou ohroženy zhruba 2× častěji než muži. A jak se depresivní porucha projevuje?

  • Typické pro tento problém jsou dlouhodobě pokleslá nálada, ztráta energie a zájmu o činnosti, které dříve přinášely potěšení.
  • Nemocný se cítí unavený, mívá potíže se soustředit a často ho vyčerpá i jednoduchá práce, kterou dříve bez potíží zvládal. Z toho plyne snížené sebehodnocení a pocity selhání, můžou se objevit i neopodstatněné návaly viny.
  • Dalšími příznaky deprese jsou potíže se spánkem a nechutenství.
  • Mohou se objevit i myšlenky, že by bylo lepší nežít, v těžkých případech nemocný opravdu začne sebevraždu plánovat a připravovat.

U onemocnění depresí je na místě psychoterapie spolu s užíváním antidepresiv, léčba většinou nemocnému zásadně zlepší kvalitu života. 

Úzkostné poruchy i poruchy nálady naštěstí v mnoha případech dobře reagují na léčbu. Je dobré vyhledat odbornou pomoc co možná nejdříve. Ideální je kombinace psychoterapie spolu s užíváním antidepresiv. 

Zdroj: www.ourhealthyminds.com

Na článku spolupracoval:

Zuzana Kalná

Odborný garant článku:

MUDr. Jiří Náhlovský

Líbí se vám článek?
+3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Syndrom spánkové apnoe
Články: Syndrom spánkové apnoe
Za spánkovou apnoi...
Trpíte Bechtěrevem? Dejte si pozor na oči!
Články: Trpíte Bechtěrevem? Dejte si pozor na oči!
Bechtěrevova choroba neboli...
Substituční léčba závislosti na opiátech
Články: Substituční léčba závislosti na opiátech
Substituční léčba je...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Otřes mozku
Články: Otřes mozku
Otřes mozku je nejčastějším...
Top secret aneb mužská inkontinence
Články: Top secret aneb mužská inkontinence
V představách většiny žen...
Biologická léčba útočí na rakovinu hned z několika stran
Články: Biologická léčba útočí na rakovinu hned z několika stran
Biologická léčba přesně...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Biologická léčba si poradí i s rakovinou močového měchýře
Články: Biologická léčba si poradí i s rakovinou močového měchýře
Rakovina močového měchýře...
Spolehlivost LH testů
Články: Spolehlivost LH testů
Běžnou metodou vyšetření...
7 800 Tipů kam na výlet z celé ČR
Turistikou ke zdraví s Turistika.cz
Naposledy čtené: