#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Hladiny fekálního kalprotektinu u pacientů s IBD korelují s jejich endoskopickými nálezy

Střevní záněty 14.7.2017

Fekální kalprotektin je již běžně využívaným markerem zánětlivé aktivity u zánětlivých střevních onemocnění (IBD).

Cesta střevem
Cesta střevem

Fekální kalprotektin je již běžně využívaným markerem zánětlivé aktivity u zánětlivých střevních onemocnění (IBD). Jelikož se cílem léčby IBD stalo dosažení slizničního hojení, rozhodli se nizozemští gastroenterologové zjistit, nakolik odrážejí hodnoty kalprotektinu slizniční aktivitu nemoci.

Provedli tak studii, které se účastnilo 126 pacientů s IBD a 32 jedinců se syndromem dráždivého tračníku (IBS). U těchto jedinců byla před provedením kolonoskopie stanovena hodnota fekálního kalprotektinu. Kromě krevních testů a zhodnocení symptomů bylo u pacientů s Cronovou nemocí (CD) zkušeným endoskopistou hodnoceno i endoskopické skóre (Simple Endoscopic Score for Crohn's Disease, SES-CD) a endoskopický index závažnosti CD, u pacientů s ulcerózní kolitidou (UC) pak Mayo skóre. Hladina kalprotektinu byla ve vyšetřovaných vzorcích stanovena metodou ELISA.

Medián hodnot fekálního kalprotektinu byl u CD 175 (44–938) μg/g, u UC 465 (61–1 128) μg/g a u IBS 54 (16–139) μg/g. Byla zde prokázána signifikantní korelace s endoskopickými skóre jak v případě CD, tak i UC. Při použití metody ROC svědčila „cut-off“ hodnota 250 ug/g u CD pro přítomnost velkých vředů se senzitivitou 60,4 % a specificitou 79,5 % (pozitivní prediktivní hodnota [PPV] 78,4 %, negativní prediktivní hodnota [NPV] 62,0 %). Hladiny ≤ 250 μg/g predikovaly endoskopickou remisi (CDEIS ≤ 3) s 94,1% senzitivitou a 62,2% specificitou (PPV 48,5 %, NPV 96,6 %). Hladiny fekálního kalprotektinu vyšší než 250 μg/g svědčily u UC s 71% senzitivitou a 100% specificitou (PPV 100,0 %, NPV 47,1 %) pro aktivní slizniční zánět (Mayo > 0). Hladiny kalprotektinu pak významně korelovaly se skóre symptomů v případě UC (r = 0,561, p < 0,001), ale nikoliv u CD.

Na základě daných zjištění lze říci, že hodnoty fekálního kalprotektinu signifikantně korelují s endoskopickou aktivitou IBD. Tento test se tedy jeví jako velice užitečný v klinické praxi, a to jak při hodnocení aktivity, tak i remise onemocnění.

(mik)

Zdroj: D'Haens G., Ferrante M., Vermeire S. et al. Fecal calprotectin is a surrogate marker for endoscopic lesions in inflammatory bowel disease. Inflamm Bowel Dis, 18: 2218–2224; doi: 10.1002/ibd.22917

Doporučujeme

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS##MICRODATA#