Homeopatická léčba drobných poranění

 • Redakce uLékaře.cz
 • 25.7.2014
 • Aktualizace: 22.9.2014
 • uLékaře.cz

O nejrůznější poranění není v běžném životě nouze. A k rychlému a spolehlivému zhojení může napomoci i homeopatie – účinně a přitom šetrně.

Ledum palustre 9CH, můžeme využít jednak na zmírnění již vzniklého poštípání, tak i preventivně jako homeopatický repelent.
Ledum palustre 9CH, můžeme využít jednak na zmírnění již vzniklého poštípání, tak i preventivně jako homeopatický repelent.

Pro ošetření všech poranění, zejména těch, která krvácí, platí základní pravidla péče:

 • zástava krvácení – většinou se krvácení zastaví samo během pár minut, můžete tomu napomoci i stlačením rány, nejlépe přes gázu či obvaz;
 • očištění a dezinfekce – postačí čistá voda, peroxid či jiná běžná dezinfekce;
 • zakrytí rány náplastí či obvazem.

U ran znečištěných či způsobených například rezavým hřebíkem nebo zvířetem je samozřejmostí kontrola u lékaře a případné přeočkování proti tetanu.

Ke zmírnění bolesti a ke správnému hojení napomůže samozřejmě i klid a chlazení pomocí ledu či chladivých kompresů na postiženém místě.

Říznutí, píchnutí a bolestivé pády

Arnica montana 9CH – je základním lékem všech úrazů (i těch drobných). Přináší úlevu od bolesti, napomůže k zástavě krvácení, zrychluje vstřebání případného hematomu a celkově urychlí zhojení. Hodí se na všechna poranění způsobená pády, údery, nárazy, říznutím, prostě skoro vždy. V prvotním stadiu můžeme podávat obvyklou dávku 5 granulí i v půlhodinových intervalech až do zmenšení bolesti, pak intervaly v podávání postupně prodlužujeme a na doléčení postačuje podávání 3× denně 5 granulí.

Hojivý účinek léku Arnica montana je vhodné posílit lékem vybraným podle povahy poranění či postižené části těla.

 • Staphisgria 9CH – hodí se pro všechna řezná poranění s rovnými a ostrými okraji. Používá se například i k léčbě bolestí ran po operacích. Podáváme jej tedy všude tam, kde ošetřujeme řeznou ránu, ať už je způsobena nožem, skleněným střepem, hranou papíru nebo trávou ostřicí. Jedná se tedy nejčastěji o poranění kůže, ale její hojivý účinek se projeví například i při bolestivém poranění oka hranou papíru. Dávkování: Tento lék podáváme 3–5× denně 5 granulí. Pokud se jedná o bodné poranění, ať už třískou, jehlou, hřebíkem, anebo čímkoliv jiným ostrým, většinou postiženému pomůže jeden ze dvou následujících léků.
 • Ledum palustre 9CH – je vhodné pro bodná poranění, která nekrvácí, okolí vpichu je oteklé, bledé, chladné i na dotek a bolesti uleví ledování.
 • Hypericum perforatum 15CH – pokud poranění, ať se jedná o říznutí, píchnutí, anebo úder či zhmoždění, postihuje velmi citlivou tkáň bohatou na nervová zakončení, což doprovází velmi intenzivní bolest, sáhněte po tomto léku. Dávkování: Podávejte jej střídavě s lékem Arnica montana v půlhodinových intervalech. Tato kombinace je neocenitelná pro poranění konečků prstů, například nechtěně přivřených do dveří, ale i pro poranění v obličeji, zejména v okolí očí. Je to taky jedinečná kombinace léků pro poranění kostrče, kdy dotyčný doslova „padne na zadek“ a kostrč si (velmi bolestivě) pohmoždí.
 • Arnica montana 9CH – ideální na tržné rány či rány zhmožděné či nějak znečištěné – podávejte v první fázi (po náležitém ošetření a dezinfekci). Tento lék napomůže zástavě krvácení. V další fázi je třeba ji nahradit lékem Calendula officinalis 5CH, což je lék na hojení právě tohoto typu poranění, podporuje množení buněk, které tvoří tzv. granulační tkáň, a kromě toho i brání hnisání.

Poranění oka

O poranění oka hranou papíru již byla řeč, je to stav, který se většinou velmi rychle zhojí. Bolestivější a problematičtější bývají poranění oka a jeho okolí například při nejrůznějších pádech, sportu nebo rvačkách. Na víčkách najdeme povětšinou dobře známý „monokl“, tedy modřinu s otokem, a bolest bývá zhoršená pohybem oka. Krom chladného obkladu zde pomůže již zmíněná kombinace léků Arnica montana 9CHLedum palustre 9CH podávaná v podobném schématu, jak je uvedeno v předchozím odstavci. V případě velmi intenzivních a trvalých bolestí zhoršených sebemenším dotykem je lépe i zde podat spíše lék Hypericum perforatum 15CH.

 

Poranění hlavy

Bývají opět následkem nejrůznějších pádů, nárazů, úderů nebo po kontaktu s jiným člověkem. Nejběžnějším stavem je tzv. komoce mozková, tedy známý „otřes mozku“, ale i ten vyžaduje lékařské vyšetření a eventuálně krátký pobyt v nemocnici. I poměrně banální úraz ale může vést k dlouhodobým potížím s bolestmi hlavy, závratěmi, problémy s pamětí a soustředěním a někdy i k dlouhodobým psychickým problémům a depresím. Těmto potížím můžeme předejít třeba právě homeopatickými léky s tím, že je začneme podávat co nejdříve po úrazu. Opět je vhodná již zmíněná Arnica montana, ale již na začátku podáváme ředění 15CH 3–5× denně a po využívání jedné tuby přejdeme na ředění 30CH. To podáváme první týden 3× denně 5 granulí a pak ještě alespoň týden 1× denně. A důležité je přidat od druhého týdne léčení i lék Natrum sulfuricum 15CH, který podáváme prvních 14 dní 1× denně a pak několik dalších týdnů v dávce 5 granulí 1× týdně.

Pokousání zvířetem

Zde je potřeba důsledně dbát na pečlivé lékařské ošetření, ale homeopatie zde může být prospěšná minimálně v rámci první pomoci. V první fázi, kdy se může objevit psychický šok, například po kousnutí psem, pomůže podání léku Aconitum napellus 15CH v 15-ti minutovém intervalu a pak přechod na kombinaci Arnica montana 9CHHypericum perforatum 15CH.

Poštípání hmyzem

Nejběžnějším problémem, se kterým se setká v letních měsících snad každý z nás opakovaně, je poštípání komárem či jiným dotěrným hmyzem. Suverénním lékem s mnohokrát ověřeným účinkem je (opět) Ledum palustre 9CH, které můžeme využít jednak na zmírnění potíží již vzniklého poštípání, tehdy jej podáváme 3–5× denně po 5 granulích, ale lze jej využít i preventivně jako jakýsi homeopatický repelent. V této indikaci jej podáváme 2× denně po 5 granulích.

Pro poštípání včelou, samozřejmě jen pokud se nejedná o člověka alergického na včelí bodnutí, můžeme využít homeopatický lék vyrobený ze včely a tím je Apis mellifica 15CH, podaný opakovaně rychle zmenší otok a bolest štípance.

Pokud je reakce na poštípání hmyzem bouřlivá nebo se jedná po poštípání ovádem, které je velmi bolestivé, a v místě poštípání se vytvoří i puchýř, pak je tím správným lékem Cantharis 9CH, který podáváme opět 3–5× denně po 5 granulích.

 

Autor článku:

MUDr. Jaroslav Čupera

Specializace: anesteziologie a resuscitace, intenzivní medicína

Lékař se věnuje intenzivní medícíně a homeopatii. Je členem Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s., Aktuálně působí v AGNI centru v Rosicích u Brna

Líbí se vám článek?
+7 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: