Horečka z kočičího škrábnutí

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 21.10.2008
  • Medicína
Původcem onemocnění, které poprvé popsali v roce 1950 pánové Mollaret a Debré, je mikroorganismus patřící nejspíše do skupiny chlamydií. Za zdroj nákazy bývají považováni drobní ptáci. Na člověka se infekce přenáší poškrábáním či pokousáním kočkou, která je nakažena uloveným ptákem.

Výskyt

Onemocnění se vyskytuje po celém světě, bývá však jen zřídka diagnostikováno. Případy úmrtí na tuto nemoc nejsou známy. Inkubační doba (tj. doba od nákazy do objevení se prvních příznaků nemoci) je 3 až 14 dnů, obvykle jeden týden.

Při ošetření zvířat používejte ochranné pomůcky
Při ošetření zvířat používejte ochranné pomůcky

Jak tato nemoc probíhá?

V místě poranění se vytváří vřídek, se zduřením příslušných lymfatických uzlin. Proces bývá nejčastěji lokalizován na horní končetině. Postižená uzlina změkne a vytvoří se píštěl, ze které vytéká řídký hnis. Onemocnění je provázeno jen mírnou únavou a zvýšenou teplotou. K vyhojení dochází většinou v průběhu 1 až 2 týdnů. Nemoc však může trvat i měsíce.

Jaká je léčba?

Podávají se tetracyklinová antibiotika v běžných dávkách. Zhnisané uzliny se chirurgicky ošetří pod clonou antibiotik.

Jaká je prevence?

Při ošetřování zvířat je třeba používat ochranné pomůcky. Jako nemoc z povolání přichází v úvahu u ošetřovatelů zvířat, pracovníků v zoo a u veterinářů.

Líbí se vám článek?
+4 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: