I alergik může mít doma zvíře

  • Redakce uLékaře.cz
  • 2.7.2012
  • Aktualizace: 3.7.2012
  • Bez alergie

Věděli jste, že mnoho lidí má doma své zvířecí miláčky i tehdy, pokud jsou na ně alergičtí? Možná mezi ně patříte i vy a rádi byste zredukovali své alergické příznaky. Poradíme vám, jak na to.

Množství alergenů v srsti eliminujte každodenním koupáním zvířete
Množství alergenů v srsti eliminujte každodenním koupáním zvířete

Pokud zvíře doma ještě nemáte a vy nebo některý z členů vaší domácnosti trpíte alergií na zvířecí chlupy, pak nákup domácího miláčka dobře zvažte. Neplatí, že alergik žádné zvíře mít nesmí. Například děti někdy z alergie „vyrostou“ a dospělí si i přes svoji alergii na zvíře "zvyknou". O tom, zda je zvíře vhodné konkrétně pro vás, se ale určitě poraďte se svým alergologem.

Když už je zvíře doma

  • Vytvořte v bytě bezpečné místo – do kterého zvíře nebude mít přístup. K tomuto místu se nejlépe hodí ložnice dotyčného alergika. Místnost je dobré vybavit čističkou vzduchu s HEPA filtrem, ale i tak do ní zvíře nikdy nepouštějte.
  • Vyhýbejte se zachytávačům alergenů – kobercům, závěsům a všemu podobnému. Uklízejte často, pečlivě a zvláštní důraz klaďte na praní povlaků polštářů a zvířecích postýlek.
  • Koupejte zvíře každý den. Pomůžete tak redukovat množství alergenů na jeho srsti. Užívejte však šampony určené jen pro zvířata. Šampon nebo snad sprchová pěna z vaší koupelny pro ně není to pravé. Můžete se také zeptat veterináře, kterou značku by vám doporučil.
  • Pokud trpíte alergickými příznaky, hledejte i další „viníky“. Je možné, že alergii nemáte pouze na kočku či psa. Tak je tomu v mnoha případech u lidí, kteří mají diagnostikovanou alergii na zvíře. Může to být klidně prach, peří, plíseň, domácí úklidové prostředky, voňavé rozprašovače či osvěžovače vzduchu. Limitujte doma vše, co může potenciálně způsobovat vaše alergické symptomy.
  • Nevyhýbejte se léčbě. Najděte si alergologa, který bude chápat, že se zvířecího miláčka nevzdáte ani tehdy, pokud na něj trpíte alergií. Lékař vám může poradit celou řadu léčebných metod – od antihistaminových pilulek, nosních sprejů, steroidových léků až po vakcíny. Dodržováním kombinace všech uvedených metod máte velkou šanci, že vás alergie přestane z velké míry trápit.

Zdroj: www.humanesociety.org

(skl)

Autor článku:

Soňa Klingerová

Odborný garant článku:

MUDr. Jiří Náhlovský

Líbí se vám článek?
+4 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: