I na luxusní dovolené vás může potkat velmi neluxusní infekce

 • Redakce uLékaře.cz
 • 1.7.2013
 • Aktualizace: 1.7.2013
 • uLékaře.cz

Při plánování své vysněné letní dovolené vybírají lidé s velkou pečlivostí cílovou destinaci, hotel nebo třeba plavky, které nejvíce zalichotí jejich postavě. Bohužel už méně pečlivě se zamýšlejí nad tím, že exotická dovolená zahrnuje kromě pláží, drinků a slunce také neznámé pokrmy, jiné hygienické standardy a v neposlední řadě i nebezpečné infekce. Odborníci proto varují: ochranná očkování před odjezdem na exotickou dovolenou rozhodně nepodceňujte!

Dovolená zahrnuje kromě pláží, drinků a slunce také nebezpečí infekce
Dovolená zahrnuje kromě pláží, drinků a slunce také nebezpečí infekce

Očkování je potřeba vždy, poraďte se s odborníky

Před odjezdem na exotickou dovolenou bychom neměli zapomenout na základní opatření, která nám mohou zachránit zdraví (a někdy i život) v  případě nečekané události či obyčejné smůly, která se nevyhýbá nikomu. Pravidlo číslo jedna zní – navštivte očkovací centrum či centrum cestovní medicíny a poraďte se s odborníky, jaké infekční choroby hrozí v zemí, kde se chystáte strávit své vzácné dny odpočinku. A pokud je to možné, nechte se proti těmto onemocněním v dostatečném předstihu očkovat.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
 
 • odborný garant největší sítě center očkování a cestovní medicíny v ČR
 • prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny
 • předseda redakční rady časopisu Očkování a cestovní medicína a autorem knihy Ochrana zdraví na cestách
 • vede neziskovou charitativní organizaci International Humanity, pomáhající v nejchudších oblastech světa
 • je aktivním cestovatelem, navštívil 90 zemí, o svých cestách napsal několik cestopisů a prezentoval desítky přednášek  

Často se můžeme setkat s názorem, podle kterého není třeba podstupovat očkování v případech, kdy se chystáme trávit dovolenou v  luxusním hotelu západního střihu, který na první pohled oplývá všemi hygienickými standardy. Před lehkovážným spoléháním na čistotu hotelové kuchyně a zodpovědnost personálu však důrazně varuje známý lékař a  cestovatel, odborník na tropickou a cestovní medicínu docent Rastislav Maďar: „Jsou známé případy nákazy českých cestovatelů i v luxusních hotelech Egypta nebo na Zanzibaru. Do turistických oblastí totiž směřují za prací a výdělkem chudí lidé z venkova, jejichž hygienické návyky jsou chabé. A například v luxusním Dubaji pracují ve službách téměř jen pracovníci z chudých asijských zemí.“ Docent Maďar upozorňuje také na to, že turista se nemusí s přenašečem infekce vůbec osobně potkat, a  přesto se může nakazit: „Riziko představuje i tepelně neupravené jídlo (zejména plody moře), kontaminovaný led do nápojů včetně alkoholických nebo syrová zelenina a ovoce, kterých se dotýkaly ruce nemocného.“

 

Jaké očkování je potřeba nejčastěji?

V první řadě je před odjezdem do zahraničí potřeba zkontrolovat a  případně doplnit základní očkování, jako jsou například očkování proti tetanu nebo infekční žloutence. Teprve potom přijdou na řadu vakcíny proti exotičtějším nemocem, které však záleží na konkrétní destinaci, do níž se chystáme. „Na cesty jsou vhodné například vakcíny proti břišnímu tyfu, vzteklině, pneumokokům, meningokokům, choleře, žluté zimnici nebo japonské encefalitidě,“ vyjmenovává docent Maďar. „Jsou bezpečné a není potřeba se jich bát. Bát bychom se měli jen nemocí.“

Zvláštní kapitolu pak představují také léky proti malárii. Protože proti této nebezpečné infekci, přenášené komáry, neexistuje očkování, je třeba již před odjezdem do rizikových oblastí začít užívat preventivní léky, takzvaná antimalarika. Také o jejich užívání je třeba se poradit s odborníky. „Malarické oblasti se v posledních letech výrazně mění, např. vysoce rizikových oblastí v Asii již zůstalo jen pár. Nejrizikovější jsou subsaharská Afrika a Amazonie,“ upřesňuje docent Maďar. „Výběr antimalarika záleží na věku a zdravotním stavu cestovatele, přesném místě pobytu i na plánovaných výletech. Pokud bude někdo ležet na pláži u Indického oceánu u keňské Mombasy nebo na Zanzibaru, vystačí si s repelentem a moskytiérou, pokud ale vyrazí na pár dnů na safari do národního parku, rád bych ho viděl užívat léky. Malárie je zabiják, a i když osobně jsem odpůrcem zbytečného předepisování antimalarik, neužívat je ve vysoce rizikových oblastech je krajně nezodpovědné. Dvakrát můžete mít štěstí a potřetí vás to bude stát život.“

Desatero prozíravého cestovatele

Jestli si nechcete z dovolené kromě mušlí a domorodých suvenýrů přivézt i nějakého mikroba, případně jiný zdravotní problém, měli byste kromě očkování dodržovat i další preventivní opatření. Zde jsou hlavní zásady cestovatelské prevence podle doporučení docenta Rastislava Maďara:

 1. Repelent – mít s sebou kvalitní repelent s obsahem DEET (nemusí to být nezbytně vysoká koncentrace, docent Maďar doporučuje např. Ultrathon).
 2. Nezávadné jídlo – jíst ovoce jen omyté vlastní nezávadnou vodou, nedávat led do nápojů, ani alkoholických; zeleninu jíst jen tepelně upravenou, případně (pokud má hladký povrch) omytou vlastní pitnou vodou, rovněž maso a mořské plody konzumovat až po důkladné tepelné úpravě.
 3. Voda – pít jen balenou nebo z vlastní filtrační láhve.
 4. Pravidelná hygiena rukou.
 5. Probiotika – lze užívat preventivně při cestách do nejvíce rizikových oblastí.
 6. Dezinfekce na rány – mít vždy u sebe, protože v teple a vlhku se mohou rány lehce zanítit.
 7. Léky na alergii – i když není člověk alergik, na cestách potká nové druhy hmyzu, koření, ovoce, mořské plody atd., které doté doby nevyzkoušel a které alergie způsobují.
 8. Zažívací problémy – vhodné je mít s sebou černé medicinální uhlí.
 9. Bodnutí hmyzem případně požahání medúzou nebo rostlinou – pomůže čpavkové pero AfterBite.
 10. Samozřejmostí jsou léky na bolest a zvýšenou tělesnou teplotu i lék na zažívací problémy (Ercefuryl, Carbosorb apod.).

Pokud se budete držet výše uvedených doporučení, výrazně zvýšíte pravděpodobnost, že si svou exotickou dovolenou užijete bez větších karambolů a domů si přivezete jen hezké zážitky. Jak říká docent Maďar, zdravotní komplikace českých turistů v zahraničí jsou častěji jen mírné, jako například zažívací problémy, infekce dýchacích cest, malé úrazy nebo kožní problémy. I přesto není riziko vážných infekcí, případně jiných zdravotních problémů, radno podceňovat, protože jak známo, štěstí přeje hlavně těm připraveným.

www.ockovacicentrum.cz
www.internationalhumanity.cz

Autor článku:

MUDr. Mgr. Helena Janíčková Ph.D.

Specializace: neurologie

Lékařka je vědeckým pracovníkem v oblasti neurověd. Působila ve Fyziologickém ústavu Akademie věd ČR, nyní je v rámci post-doktorandského studia v Kanadě.

Líbí se vám článek?
+7 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
očkování | Od: tete | 15.7.2014 13:06
Očkování na dovolenou řeším jenom někdy. Třeba
když jedu na týden do chorvatska nebo do itálie,
tak očkování neřeším. Ale když jsme jeli s přítelem
na měsíc procestovat Thajsko, tak to už jsme se
oba očkovat nechali. Nejdříve jsme nechtěli,ale
rozhodli jsme se správně. Jezdili jsme hlavně po
vesničkách,takže jsme byli dost často v kontaktu
s místními a ne všude byly zrovna ideální
hygienické podmínky a přítele dokonce pokousal
pes. Kdyby nebyl očkovaný proti vzteklině, tak
má myslím pěkné problémy. Naštěstí jsme to
plánovali poměrně dlouho dopředu,takže jsme i
časově stíhali termíny očkování před odjezdem.
Navštívili jsme v Brně očkovací centrum, kde jsme
všechno probrali a jenom jsme chodili na
naplánované termíny
reagovat
re:očkování | Od: Karolína | 12.9.2014 14:44
Není to trošku nebezpečné jet na dovolenou bez
očkování? My jsme se dali tedy očkovat, i když jsme
jeli jen do Chorvatska. Byli jsme v Avenier. Možná i
bylo třeba, protože já jsem dlouhou dobu nebyla
očkována a manžel se byl informovat i ohledně
Skotska, protože tam půjde na konferenci. Vím, že
mnoho lidí přišlo s trávicími problémy z dovolené. My
jsme měli asi štěstí;)
reagovat
re:re:očkování | Od: Petra | 3.10.2014 11:59
Dobrý den, je to celkem trapné ale je mi 31 a příští rok pojedu poprvé do zahraničí na dovolenou. Chystáme se na Krétu a postupně zjisťuji co je všechno potřeba a narážím velmi čato právě na zmínku o očkování. Když jsem se bavila s kamarádkou z Brna, mluvila o tom ,že chodí donějakého Avenier či něco podobného. Neznáte někdo?
reagovat
re:re:re:očkování | Od: Věra | 8.10.2014 08:53
Ahoj Petro, není to vůbec trapné, každý máme jiné možnosti a někdo se k cestování dostane dřív, někdo později a někdo třeba vůbec... Co si budeme povídat, prostě je to o penězích... A co se týká Avenier, opravdu je to dá se říci klinika zabývající se očkováním. Mají po celé republice několik poboček, můžeš se podívat na www.ockovacicentrum.cz tak zjistíš vše potřebné. Takže očkování bych určitě řešila a hlavně!!! Užívej dovolené!!!
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: