Infarkt myokardu (1. díl)

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 24.5.2013
  • Medicína

Co je to infarkt myokardu?

Vzhledem k tomu, že srdce musí ve dne i v noci bez přestávky pumpovat krev do celého těla, má své vlastní stálé zásobování kyslíkem a živinami. To obstarávají dvě silné rozvětvující se koronární arterie, kterými proudí okysličená krev do srdečního svalu.

Dojde-li k tomu, že jedna z těchto arterií nebo některá z jejich větví vypadne (může se např. ucpat aterosklerotickým plátem), trpí srdce v důsledku této změny nedostatkem kyslíku a živin. Tento stav se nazývá ischémie. Trvá-li ischémie příliš dlouho, postižená oblast srdce odumře. Tato příhoda se nazývá infarkt myokardu (IM).

Poškození srdečního svalu lze zachytit na EKG
Poškození srdečního svalu lze zachytit na EKG

Příznaky IM

Většina infarktů probíhá několik hodin (nikdy však nečekejte a zavolejte vždy lékaře, máte-li podezření na infarkt!!). Příznaky mohou být zpočátku nenápadné (zkrácený dech, závratě, mdloby, nevolnost). U většiny případů pacient pocítí bolest na hrudi. Tato bolest bývá přirovnávána k obří pěsti, která tlačí na hruď. Může být stálá nebo střídavá. V případě, že je infarkt pouze mírný, lze si tuto bolest poplést s pálením žáhy.

 

Není angína jako angina

Většina lidí, které postihne infarkt myokardu, již v minulosti zažila epizody bolestí na hrudi, které jsou stejně jako infarkt myokardu vyvolány ischémií. Tyto bolesti se nazývají angina pectoris, ustoupí během pár minut a poškození srdce není trvalé.

Asi třetina všech infarktů myokardu proběhne bez jakýchkoli předchozích varovných příznaků. Často se také nazývá silentní (tichá) ischémie. Jedná se o sporadické přerušení krevního toku k srdci, které se z neznámých důvodů neprojeví bolestí, přestože při ní dojde k poškození srdečního svalu. Tento stav lze zachytit na EKG (elektrokardiogram).

Silentní ischémie postihuje často diabetiky.

Komplikace IM

Čtvrtina lidí s infarktem myokardu zemře, než se dostane do nemocnice. Ostatní trpí život ohrožujícími komplikacemi. Vážnými komplikacemi jsou centrální mozková příhoda, srdeční arytmie, selhání srdce, aneurysma srdce (výduť). Ovšem ti, kteří přežijí počáteční záchvat a nemají život ohrožující komplikace, mají reálnou šanci na úplné uzdravení.

Líbí se vám článek?
+11 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Hemoroidy
Články: Hemoroidy
Hemoroidy, žilní městky...
Včasné odhalení infekce v ráně pomůže lepšímu hojení
Články: Včasné odhalení infekce v ráně pomůže lepšímu hojení
Zanícení poranění bývá...
Užíváte warfarin? Pozor na to, co jíte!
Články: Užíváte warfarin? Pozor na to, co jíte!
Pacientů léčených...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
První pomoc při poranění oka
Články: První pomoc při poranění oka
Vážná zranění očí mají být...
Dieta při ulcerózní kolitidě musí být ušitá na míru
Nedostatek vitamínu D zhoršuje projevy atopického ekzému
Články: Nedostatek vitamínu D zhoršuje projevy atopického ekzému
Takzvaný "antirachitický...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Naposledy čtené: