Infarkt myokardu (4. díl)

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 19.10.2008
  • Medicína

Jaká je léčba?

Infarkt myokardu je život ohrožující stav, který je nutno neodkladně léčit. Proto máte-li podezření, že vy nebo někdo ve vašem okolí má infarkt, nečekejte a zavolejte záchrannou službu.

Způsobí-li infarkt srdeční zástavu, je třeba zahájit kardiopulmonální resuscitaci (uvolnit dýchací cesty, dýchání z úst do úst, vnější masáž srdce). Tu lze doplnit po příjezdu záchranné služby i defibrilací pomocí vnějšího defibrilátoru (pomocí elektrického šoku se navodí normální srdeční rytmus). Prvním lékem, který je doporučován osobám s podezřením na IM, je antikoagulant. Antikoagulant může kritickou krevní sraženinu v některých případech rozpustit. Podle studií snižuje riziko úmrtí na IM až o 25 %.

Jednou z chirurgických možností je bypass
Jednou z chirurgických možností je bypass

V nemocnici následují tyto léčebné postupy:

Balonková angioplastika

Po zavedení katétru, nastříknutí věnčitých tepen barvivem se zjistí, který úsek je ucpaný. Následně se zavede do postiženého úseku balonkový katétr a balonkem se tento úsek roztáhne.

Zavedení stentu

Stent je drátěná úzká trubička, která se v postiženém úseku roztáhne, a udržuje tak cévu průchodnou.

Chirurgická léčba pomocí bypassu

Jedná se o přemostění ucpaného úseku tepny. Používá se žíla z nohy či hrudi. Výběr léčby záleží na daném pacientovi a závažnosti jeho stavu. Pacienti po IM jsou obvykle hospitalizováni na koronárních jednotkách nejméně 36 hodin. Po přežití kritické fáze pacienti užívají léky s názvem beta-blokátory ke zpomalení srdeční činnosti, nitráty pro rozšíření věnčitých tepen a tzv. antikoagulancia jako prevenci vzniku městků. Během hospitalizace jsou pacienti průběžně monitorováni pomocí EKG. Pacienty po infarktu myokardu je třeba stavět na nohy a pohybovat tak brzy, jak jen to je možné. Předejde se tím vzniku městků v cévách dolních končetin. Důležitý je také následný zdravý životní styl, někdy i trvalé užívání léků.

Líbí se vám článek?
+8 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: