Infekce močových cest v těhotenství (2. díl)

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 18.10.2008
  • Medicína

Jak se infekce močových cest diagnostikuje?

Infekce se určí na základě rozboru moče . Vzorek moče nesmí být při odběru kontaminován bakteriemi z močové trubice či pochvy. Běžně se vyšetřuje střední proud moče po omytí. Doporučuje se opláchnout přední část hráze a vulvu třikrát po sobě vodou.

Vyšetření kultivace a močového sedimentu
Vyšetření kultivace a močového sedimentu

Pro diagnostiku infekce močových cest se běžně používá vyšetření kultivace a močového sedimentu. Při vyšetření je nutné odlišit, zda-li bakterie pochází z horních či dolních močových cest. Infekce horních močových cest je nebezpečnější a má tendenci se opakovat.

Dalším vyšetřením, zejména u zánětu ledvin je ultrazvukové vyšetření.

Jak se infekce močových cest léčí

Pacientky se zánětem ledvin je nutné hospitalizovat. K léčbě se doporučují širokospektrá antibiotika. Léčba se má zahájit podáváním léku do žíly, a to až do doby vymizení teplot. Před podáním antibiotik se vyšetří kultivace moče. Její výsledek bývá znám za 24-72 hodin a je možné následně léčbu upravit dle citlivosti bakterie. V antibiotické léčbě se pokračuje až jeden měsíc po začátku příznaků.

Jaké jsou možné komplikace?

Až u 20 % žen se zánětem ledvin se rozvinou komplikace. Vedle poruch ledvinných funkcí se mohou připojit i poruchy krve, šíření zánětu a poruchy plicních funkcí.

Jaká je prevence?

Pro prevenci zánětu močových cest se doporučuje zvýšený příjem tekutin, močit každé 3-4 hodiny a před pohlavním stykem i po něm, omytí hráze po defekaci i močení.

Líbí se vám článek?
+6 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: