Jak držet klíšťata na uzdě

Jaro je opět tady, a s ním i nová klíšťová sezona. Pochopitelně je nejvyšší čas začít s očkováním proti klíšťové encefalitidě, ale v Americe si na klíšťata umí došlápnout i jinak, ve velkém.

V Americe se snaží zredukovat počet klíšťat v přírodě
V Americe se snaží zredukovat počet klíšťat v přírodě

Smrtící válečky číhají na klíšťata

Již před několika lety vyvinuli odborníci ve Spojených státech zařízení, které má za úkol redukovat celkový počet klíšťat v přírodě. Zaměřuje se na určité druhy klíšťat, které kromě člověka parazitují také na jelenech. Tento druh klíštěte, Ixodes scapularis, není zrovna neviňátko. V místech, kde se vyskytuje, je nejčastějším přenašečem lymeské borreliózy. Jeho příbuzný, klíště s latinským názvem Amblyomma americanum, zase přenáší lidskou monocytovou ehrilichiózu a opět cizopasí také na jelenech. Odborníci se snaží snížit počty těchto přenašečů nebezpečných infekcí všemi dostupnými prostředky, a v tomto případě jim jako spojenec posloužili právě jeleni.

Zařízení, které si vědci nechali patentovat, škodí pouze klíšťatům. K životnímu prostředí s výjimkou klíšťat je nadmíru ohleduplné a nápomocným jelenům dokonce nabízí malé přilepšení k jejich běžnému jídelníčku. Celé se skládá ze čtyř válečků ne nepodobným obyčejnému malířskému válečku. Válečky jsou napuštěné chemikálií jménem acaricid, která při určité koncentraci klíšťata spolehlivě zahubí. Vždy čtyři smrtonosné válečky jsou umístěny do rohů kontejneru obsahujícího krmení pro jeleny. Když se zvíře skloní ke kontejneru, otře se krkem, ušima i hlavou o impregnované válečky, a malá, pro velké zvíře zcela neškodná koncentrace acaricidu se vetře do srsti. I tato nepatrná dávka však dokáže zahubit přisátá klíšťata.

Jednoduché zařízení spolehlivě funguje

Nápad se čtyřmi impregnovanými válečky vypadá tak jednoduše, až by se zdálo, že nemůže fungovat. První zařízení byla nainstalována před pěti lety na Gibson Island ve státu Maryland a  letos nastal čas zúčtování: osvědčil se jednoduchý koncept v boji proti přemnoženým infikovaným klíšťatům? Výsledky jsou rozhodně povzbudivé. Ukázalo se, že během pěti let bylo „válečkovou strategií“ dosaženo minimálně 70procentní redukce v počtu klíšťat.

Úspěch s válečky dobře ilustruje fakt, že klíště je velmi úzce vázáno na své přirozené hostitele a mezihostitele. Těmi mohou být v některých případech jeleni, v případě českých klíšťat to jsou především drobní hlodavci. V těch naše klíště prodělává důležité stadium svého vývoje, a právě na počtech v poslední době přemnožených hlodavců závisí také četnost výskytu klíšťat v české přírodě.

(vek)

Zdroj: http://www.sciencedaily.com/releases/2009/03/090328152625.htm

Líbí se vám článek?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Poznejte srdeční infarkt – můžete zachránit život
Články: Poznejte srdeční infarkt – můžete zachránit život
Akutní infarkt myokardu je...
Zánět zvukovodu
Články: Zánět zvukovodu
Zánět zvukovodu, otitis...
Jak si poradit se zánětem močových cest pomocí homeopatik
Články: Jak si poradit se zánětem močových cest pomocí homeopatik
Pálení a řezání v podbřišku...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Pánové, rakovina prostaty již není nemocí stáří!
Články: Pánové, rakovina prostaty již není nemocí stáří!
Počet pacientů nízkého věku...
Pánské potíže? Homeopatie pomůže nejen se záněty
Články: Pánské potíže? Homeopatie pomůže nejen se záněty
Zdraví a správná funkce...
Zlomenina? Po zhojení rehabilitujte!
Články: Zlomenina? Po zhojení rehabilitujte!
Ruku na srdce – kdo z nás...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Naposledy čtené: