Jak se bránit chřipce s alergií na aspirin?

  • Redakce uLékaře.cz
  • 12.11.2009
  • Aktualizace: 12.11.2009
  • Bez alergie
Alergie na kyselinu acetylsalicylovou není zase tak vzácná, jak by se mohlo na první pohled jevit. Pokud se navíc jednou prokáže, většinou je trvalá, a tak nezbývá než se s ní "sžít". Proto by si každý pacient citlivý na tuto látku měl promyslet tzv. "náhradní" řešení nejen u chřipky, ale také pro případ bolestí svalů nebo pohmoždění kotníku.

Odhadovaný výskyt této alergie přitom kolísá mezi 3 a 19 % populace. Navíc je sdružena s alergií na tzv. NSA léky (nesteroidní antirevmatika), které jsou aspirinu příbuzné. Příkladem NSA léků jsou Ibuprofen, Brufen a podobně. Pokud touto alergií trpíte, pak by všechny tyto léky – aspirin i NSA – měly nekompromisně zmizet z vaší lékárničky.

Informujte lékaře a lékárníka o své alergii
Informujte lékaře a lékárníka o své alergii

Zbavte se nejen tablet, ale i čípků a kapek

Nezapomeňte, že léky nejsou jen tablety, ale i čípky, masti a gely pro místní použití nebo oční kapky. Neužívejte je, i kdyby vám bylo sebehůř – riziko alergické reakce je opravdu velké.

Pozor na přítomnost aspirinu ve směsových přípravcích

Někdy také může ujít naší pozornosti fakt, že tyto léčivé látky jsou přítomny ve kombinovaných přípravcích, hlavně v těch proti chřipce. Mají totiž masivní reklamu a člověk v počátku nemoci tak snadno podléhá ujištění, jak rychle pomohou. Proto se při jejich nákupu mějte na pozoru a raději dvakrát překontrolujte jejich složení. Příkladem nevhodného výběru je např. Modafen nebo Nurofen, oba totiž obsahují ibuprofen.

Alergie na aspirin se často druží s dalšími alergiemi

U pacientů s alergií na aspirin se doporučuje vyloučit také:

 
  • mentol a thymol (jsou obsaženy např. ve sladkostech, pastách na zuby, léčebném mazání s mentolem),
  • hydrokortison sukcinát – používá se u anafylaktické reakce nebo akutních zásahů, často na lékařské pohotovosti; zde je doporučeno jako vhodná látka metylprednisolon,
  • benzoáty a metylparaben (konzervanty),
  • žluté potravinářské barvivo (tartrazin E – E120).

Co místo aspirinu?

Na teplotu je možné užít přípravky s účinnou látkou paracetamol – ale pozor: 7 % pacientů jej také nemusí dobře snášet. Na utlumení bolesti je doporučována kombinace paracetamolu s guaifenesinem a kofeinem nebo tramadol, ten je ale pouze na lékařský předpis. Tyto léky je vhodné mít po ruce doma v lékárničce raději v dostatečném množství.

Náhradní protizánětlivé léky, které byste měli užívat dlouhodoběji, musí vybrat lékař informovaný o vaší alergii.

Bezpečný gel

Jediným bezpečným a vhodným prostředkem na potírání kůže s protizánětlivým působením (pro případ pohmoždění svalů nebo kloubů) je Yellon gel.

Malý "zlepšovák"

Vždy svoji alergii na aspirin hlaste při všech situacích u lékaře. Do dokladů si dejte třeba jen malé, ale dobře viditelné upozornění, že máte alergickou reakci na aspirin a látky ze skupiny NSA (nesteroidní antirevmatika). V případě nehody nebo náhlé zdravotní události se tak může zdravotnický personál o alergii co nejrychleji dozvědět a zajistí vám bezpečný druh léčby.

(jnl)

Zdroj: www.cipa.cz

Líbí se vám článek?
-1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené:
Doporučený článek:

Soutěž o krém BELOBAZA®

Belobaza je krém pro každodenní péči, ochranu a regeneraci suché, citlivé a podrážděné pokožky.

 celý článek

x