Jaké jsou nejčastější parazitární infekce u dětí?

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 21.10.2008
  • Medicína
Parazitární infekce u dětí jsou velmi časté, neboť děti si neustále strkají něco do úst, a to i přes veškeré snahy jejich maminek zabránit tomuto počínání.

Nejčastějším zdrojem parazitárních infekcí jsou proto nečisté ruce, neumyté ovoce, nedostatečná tepelná úprava potravin a samozřejmě zvířata, zejména psi a kočky. Proto je nutné domácí zvířata 2-4 krát ročně odčervovat a také zabránit jejich vstupu na dětská hřiště, pískoviště, do areálu školek a škol. Mezi nejčastější parazity patří hlavně roup dětský a škrkavka dětská.

Nejčastější parazit u dětí je roup a škrkavka
Nejčastější parazit u dětí je roup a škrkavka

Roup dětský (Enterobius vermicularis)

Onemocnění tímto parazitem je v dětských kolektivech velmi časté (ve 30–100 %).

Jaké jsou příznaky: tato infekce probíhá nejčastěji bez příznaků, nebo s minimem příznaků, nejčastějším příznakem je svědění oblasti kolem řitního otvoru, a to hlavně v noci, a z toho vyplývající nespavost, bolesti hlavy a břicha, nechutenství nebo výrazná chuť na sladkosti, u děvčátek může vzniknout i zánět vulvy, při přechodu parazita do okolí močové trubice může dojít k pomočování.

Jak se určí diagnóza: nejvýznamnější je mikroskopický důkaz vajíček ve stolici, ale nejčastěji v oblasti řitního otvoru. Ta se zachytí ráno přilepením průsvitné lepicí pásky přes konečník (bez umývání konečníku).

 

Jaká je léčba: nejvhodnějším lékem je mebendazol a pyrvinium. Dávku je třeba za tři dny zopakovat a celý cyklus je třeba zopakovat za 4–6 týdnů. Přeléčit je třeba celou rodinu. Prádlo prát při vysoké teplotě, také žehlit, po stolici je třeba opláchnout konečník teplou vodou.

Škrkavka dětská (Askaris lumbrikoides)

Infekce u dětí, hlavně z rodin s nižším sociálně-hygienickým standardem, je častější než u dospělých.

Jaké jsou příznaky: při výskytu parazita v dýchacím ústrojí je v popředí kašel, obtížné dýchání, je-li přítomen ve střevě, bývá to průjem, zvracení. Při přechodu na okolní orgány může vyvolat zánět slinivky břišní, žlučových cest. Může však probíhat bez příznaků.

Jak se určí diagnóza: diagnóza se určí buď nálezem červa ve stolici, nebo mikroskopickým nálezem vajíček . Možné je rentgenové vyšetření břicha s podáním kontrastu.

Jaká je léčba: používá se antiparazitikum.

Líbí se vám článek?
+11 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: