Kanabidiol by mohl pomáhat i v léčbě a prevenci osteoartrózy

  • Redakce uLékaře.cz
  • 12.7.2016
  • Aktualizace: 12.7.2016
  • uLékaře.cz

Osteoartróza je degenerativní onemocnění postihující kloubní chrupavky. Projevuje se nejčastěji bolestí v kloubu, ztrátou flexibility a vznikem kostních výrůstků v okolí postiženého kloubu. Po delší námaze mohou klouby i otékat. Zhoršování těchto potíží by podle studií mohl v budoucnu zabránit kanabidiol.

Kanabidiol by ale nemusel sloužit jen jako léčba již probíhající osteoartrózy. Jedná se i o prostředek pro komplexní péči o pohy
Kanabidiol by ale nemusel sloužit jen jako léčba již probíhající osteoartrózy. Jedná se i o prostředek pro komplexní péči o pohy

Potenciální léčba

Kanabidiol je unikátní a legální složka marihuany, která má účinné protizánětlivé a analgetické účinky, a přitom neovlivňuje stav vědomí. Preklinické výzkumy také předpokládají, že by aktivace endokanabinoidního systému v mozku mohla snižovat intenzitu bolesti způsobené osteoartrózou. A závěry studie na zvířatech z roku 2000 dokonce naznačují, že by kanabidiol mohl mít i schopnost efektivně zablokovat rozvoj artrotických změn.

  • Bolest při osteoartróze může být nociceptivní (bolest způsobená podrážděním receptorů bolesti) nebo neuropatická (bolest způsobená drážděním nervu).
  • Kanabinoidy aktivují CB1 a CB2 receptory endokanabinoidního systému. Podle studie na myších byla aktivace CB1 receptoru spojena se snížením citlivosti na bolest u kloubů postižených osteoartrózou.
  • Dalším výzkumem na zvířatech byla aktivace CB2 receptoru spojená se zmírněním bolesti a zánětu.

Kanabidiol jako prevence

Kanabidiol by ale nemusel sloužit jen jako léčba již probíhající osteoartrózy. Jedná se i o prostředek pro komplexní péči o pohybový aparát. Zklidňuje a uvolňuje svaly a klouby po vysoké fyzické zátěži. Přispívá k normalizaci energetického metabolismu, což může mít význam též v prevenci osteoartrózy. Výzkumy totiž naznačují, že kanabinoidy mohou ovlivňovat i růst kostní hmoty a její zachování. Aktivací CB1 a CB2 receptorů kanabinoidy snižují odbourávání kostní tkáně a podporují její růst, čímž napomáhají správné modelaci kostní hmoty.

Zdroje:

Osteoarthritis – medical marihuana research overview. Dostupné z: http://medicalmarijuanainc.com/osteoarthritis-medical-marijuana-research-overview/
CBDex® FYZIO: pro zklidnění a uvolnění svalů a kloubů. Dostupné z: www.cbdex.cz/project/fyzio/
Autor článku:

Ivana Hufová

Odborný garant článku:

MUDr. Jiří Náhlovský

Líbí se vám článek?
+10 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: