Karcinom prostaty: nepřítel českých mužů, nad kterým však lze zvítězit

  • Redakce uLékaře.cz
  • 2.11.2015
  • Aktualizace: 6.11.2015
  • uLékaře.cz

Obtěžují vás problémy s močením? Pokud to připisujete na vrub pouhému zbytnění prostaty, pozor, abyste se krutě nemýlili. Než začnete kupovat „zázračné“ doplňky stravy, jděte nejprve k lékaři kvůli vyloučení diagnózy znějící „rakovina prostaty“. 

Průměrný věk v době diagnózy je 66 let.
Průměrný věk v době diagnózy je 66 let.

Pokud jste teprve v mladém nebo středním věku, nemusíte se tolik obávat. Karcinom prostaty bývá diagnostikován především starším mužům. Přibližně 6 z 10 případů je odhaleno u pacientů nad 65 let a před 40. rokem věku je tato nemoc vzácná. Průměrný věk v době diagnózy je 66 let. Jedná se ale o velmi časté nádorové onemocnění, proto je opatrnost na místě.

Šance na život

Po velké a pestré skupině zhoubných nádorů kožních je u českých mužů od roku 2005 karcinom prostaty nejčastější.

  • Zhruba každý sedmý muž si jednou za život vyslechne tuto diagnózu, pouze každý 38. pacient však na karcinom prostaty zemře.
  • Celých 98,9 % mužů přežije 5 let po diagnóze. Nejvyšší šance jsou tehdy, jsou-li tumorózní změny pouze v prostatě a nikam se nešíří. Takové případy tvoří asi 80 % přeživších. 12 % jsou pacienti, jejichž nádor má pouze lokální rozsev. Osoby se systémovým rozšířením se na pětiletém přežití podílejí jen ze 4 %.
  • Svoji roli hraje také věk v době nemoci. Úmrtí na karcinom prostaty je nejčastější u mužů mezi 75 a 84 lety. Průměrný věk v době skonání je 80 let.
  • Počet nově diagnostikovaných případů s použitím moderních vyšetřovacích postupů výrazně stoupl, ale úmrtnost zůstává stále stejná.

Statistiky dávají naději 

Množství nových případů se v roce 2012 pohybovalo okolo 137 na 100 000 obyvatel ročně. Úmrtnost je zhruba 30 osob na 100 000 obyvatel ročně – v naší republice je to v přepočtu 13 700 nových diagnóz a 3 000 úmrtí za rok. Přežívá tedy velké množství pacientů – v roce 2012 se u nás karcinom prostaty vyskytl u 850 mužů na 100 000 obyvatel, existuje tedy 85 000 pacientů, kteří s touto diagnózou žijí. Nejvíce nových případů je odhalováno v Praze, Královéhradeckém a Jihomoravském kraji.

Snižte nebezpečí na minimum 

Jak tedy můžete ovlivnit svůj život, abyste se zařadili mezi těch 6 ze 7 mužů, kteří se karcinomu prostaty vyhnou? Rizikové faktory lze rozdělit na ovlivnitelné a neovlivnitelné. K těm prvním patří zejména kouření, které poškozuje zdraví v mnoha směrech. Dále je to obezita, která může zvýšit riziko vzniku nebo zhoršit průběh onemocnění. A v neposlední řadě je dobré vyhnout se kontaktu s toxickými látkami. Je známo, že více ohroženi tímto onemocněním jsou například hasiči, kteří se dostávají do kontaktu s nebezpečnými látkami, jež se uvolňují spalováním při požárech.

 

(pez)

Zdroje:

http://www.uroweb.cz

http://seer.cancer.gov

http://www.cancer.org

http://www.linkos.cz

http://www.uzis.cz

Autor článku:

MUDr. Tereza Kopecká

Líbí se vám článek?
+10 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Měření cévního věku – už jste o něm slyšeli?
Články: Měření cévního věku – už jste o něm slyšeli?
Určování cévního věku je...
Jak správně odstranit klíště v pěti krocích
Články: Jak správně odstranit klíště v pěti krocích
Známe to asi všichni. V...
Kvasinková infekce pochvy
Články: Kvasinková infekce pochvy
Kvasinková infekce pochvy...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Chronická pankreatitida aneb Jak povzbudit trávení
Články: Chronická pankreatitida aneb Jak povzbudit trávení
Trvalé poškození tkáně...
Souvisí velikost penisu s tělesnou výškou?
Články: Souvisí velikost penisu s tělesnou výškou?
Větší muži mají větší penis...
Červená skvrna od klíštěte může ukazovat na Lymeskou borreliózu
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Naposledy čtené: