Když vám jde o kůži!

  • Redakce uLékaře.cz
  • Reklamní sdělení
  • 2.6.2014
  • Aktualizace: 11.5.2015
  • uLékaře.cz

Léto se pomalu blíží. Doba, kterou má většina lidí z celého roku nejraději. Doba příjemných chvil strávených na dovolené, doba radosti, tepla a také koupání, ať už u bazénu nebo u moře. Díky péči dermatologů, informacích v médiích a na internetu, není výjimkou, že se většina lidí pravidelně a také dostatečně chrání před negativními vlivy UV záření. Na trhu je k dispozici mnoho přípravků, které můžeme rozlišit podle velikosti UV faktorů, ochranných filtrů či textury. Vybírat můžeme i podle typu pokožky, jsou k dispozici také speciální přípravky pro děti nebo alergiky. 

Když je třeba chránit kůži
Když je třeba chránit kůži

Díky slunečním paprskům máme dobrou náladu, dokáží naši pokožku rozzářit a dodat jí přirozený bronzový vzhled. Jsme ale připravení na situaci, kdy nám můžou tyto paprsky uškodit? Například v situaci, kdy přijedeme k moři, ještě nejsme zvyklí na tak intenzivní sluníčko, a najednou nás začne kůže svědit, pozorujeme její zarudnutí, někdy se objeví mokvavé puchýřky a později se nám začne olupovat.  Jedná se o jedno z nejobvyklejších podráždění pokožky, tzv. fotodermatózu neboli sluneční alergii. Nejčastěji postihuje ženy, ale nejsou výjimkou ani děti. 

V takovém případě jsou na místě přírodní přípravky, které pokožku nejen překryjí, ale také zajistí její zklidnění, ochrání ji před možnou infekcí a navodí pocit úlevy. Ideální jsou přípravky ověřené praxí. Belupo, chorvatská farmaceutická společnost, nabízí přípravek FLOCETA, úspěšně odzkoušený na Jadranském pobřeží již po mnoho let.

FLOCETA gel a sprej jsou založeny na přírodních extraktech heřmánku pravého (Matricaria recutita) a měsíčku lékařského (Calendula officinalis L.). Extrakty heřmánku pravého obsahují flavonoidy a éterické oleje, mezi nimiž převažuje alfa-bisabolol. Účinky obou hlavních složek na pokožce jsou popisovány jako protizánětlivé, antibakteriální a podporující hojení ran. Lokálně aplikovaný heřmánek vykazuje mírné účinky i při léčbě atopického ekzému. Lokální aplikace extraktů heřmánku ve formě gelů a mastí je obecně velmi dobře snášena. 

Extrakt z květu měsíčku lékařského, jako další přírodní složka přípravku FLOCETA, doplňuje příznivé působení heřmánku na zánětem postiženou pokožku. Ať už se jedná o zmiňovanou fotodermatózu nebo „jen“ spálenou pokožku. Extrakt z květu měsíčku lékařského má antimikrobiální, protiplísňové, antibakteriální, protivirové a protizánětlivé vlastnosti a je oblíbený pro své hojivé účinky. Proto jsou také přípravky s měsíčkem lékařským velmi často doporučovány na rány a popáleniny.

Kombinaci dvou přírodních extraktů doplňuje 5% roztok octanu a vínanu hlinitého, který má mírně stahující účinky, zklidňuje, zmírňuje otok a zároveň chladí. Navíc ochraňuje pokožku před negativními vlivy prostředí a tlumí svědění.

FLOCETA gelFLOCETA sprej jsou vhodné přípravky (nejen) na léto jako první pomoc při podráždění kůže, ať už se jedná o spálenou pokožku, reakci po poštípání hmyzem, nebo o alergickou reakci. Svým přírodním složením a formou gelu a spreje přinesou příjemnou úlevu od pálení, svědění a bolesti a zároveň přirozeným způsobem posílí ochrannou bariéru zánětem poškozené pokožky.

Dále se Floceta doporučuje na přecitlivělost pokožky v důsledku nadměrného pocení, na jizvy a popálenou nebo odřenou pokožku, na podráždění po dermokosmetických zákrocích, u dětí podráždění způsobená planými neštovicemi, gel je také ideální řešení na záděry a zklidnění pokožky po holení nebo depilaci. Sprej je navíc obohacen o α-bisabolol, který zesiluje chladivý účinek. 

A proč mít Floceta gel i sprej po ruce doma i na dovolené? Obsahují přírodní extrakty, nejsou věkově omezené a jsou vhodné i na citlivou pokožku dětí, těhotných a kojících žen, lze je používat dlouhodobě a bez vedlejších účinků, sprej se navíc rychle vstřebává a nezanechává skvrny na oblečení. Avšak největší benefitem je, že obě formy jsou celoročně využitelné a vyřeší hned několik problémů pokožky najednou.

Zpracovali: 

PharmDr. Richard Richter, CSc.

RNDr. Jan Kočař, Ph.D.

Ing. Jana Steinbauerová

Použitá literatura:

1) JK Srivastava, E Shankar,S Gupta: Chamomile: A herbal medicine of the past with bright future. Mol Med Report. 2010 November 1; 3(6): 895–901; doi:  10.3892/mmr.2010.377

2) J Gruenwald at all: PDR for Herbal Medicines. First Edition 1998; pp705-6, 691-3

Líbí se vám článek?
+4 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: