Klouby ve vyšším věku: bez řádné péče neposlouží

  • Redakce uLékaře.cz
  • 26.10.2015
  • Aktualizace: 26.10.2015
  • uLékaře.cz

Zdravé klouby nám nevydrží věčně, a proto bychom se o ně měli začít starat včas. Pomoci nám mohou doplňky stravy, které obvykle obsahují směs několika přírodních látek. Jejich úkolem je udržovat kloubní aparát „v chodu“ a zmírňovat záněty a bolesti.

Látky obsažené v doplňcích stravy jsou tělu vlastní
Látky obsažené v doplňcích stravy jsou tělu vlastní

Představa, že o klouby příliš pečovat nemusíme a že stačí přiměřený pohyb, není správná. Náš organismus během let stárne a v souvislosti s tím se opotřebovávají i klouby. To je sice přirozený proces, ale jeho průběh i důsledky lze zmírnit.

Různí původci 

Správnou péčí mimo jiné bráníme i vzniku ranní ztuhlosti, která může být jedním z prvních projevů nastupující artritidy. To je zánětlivé onemocnění kloubů, které bývá různého původu. Když se imunitní systém obrátí proti vlastnímu tělu, potom jde o revmatoidní artritidu, lidově revma. Podobně znějící revmatická artritida vzniká následkem bakteriální infekce a kromě kloubů může zasáhnout i jiné orgány, například srdce. Artritida kloubů  provází i jiné nemoci, jako jsou dna či lupénka. Může být ovšem i infekčního původu – způsobují ji tedy bakterie nebo viry.  

Pomoc existuje

Kloub je pohyblivé spojení dvou či více kostí. Na kloubních koncích jsou kosti pokryté chrupavkou. Aby byl kloub dostatečně pevný, je dále fixován pomocí vazů. Uvnitř kloubu vzniká kloubní dutina, která je vyplněna tzv. synoviální tekutinou. Ta při pohybu kloubu chrání chrupavku před nadměrným opotřebením. Její hlavní složkou jsou látky zvané proteoglykany a glukosaminoglykany (například chondroitinsulfát nebo kyselina hyaluronová). S rostoucím věkem bohužel dochází k úbytku tekutiny a chrupavka není dostatečně chráněna. Při pohybu vznikají třecí síly, které chrupavku postupně destruují. Jednou z cest, jak klouby chránit, je použití vhodného přírodního přípravku z oblasti kloubní výživy, pomocí kterého dojde k doplnění složek synoviální tekutiny. Níže uvádíme několik rad, jak zmírnit postupnou ztrátu chrupavky:

  • Užívání přípravků pro kloubní výživu. Látky obsažené v doplňcích stravy jsou tělu vlastní a fyziologicky tvoří hlavní složky synoviální tekutiny, chrupavek a pojivových tkání. 
  • Protizánětlivě působí zase extrakt z boswélie (Boswellia serrata). 
  • Užitečné jsou i omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které při dlouhodobém užívání pomáhají zmírňovat ranní ztuhlost a bolestivost kloubů. 
  • Vhodné je zvážit i doplňování vápníku, který je zapotřebí pro zdravé zuby a zejména kosti. Jeho nedostatek může uspíšit vznik osteoporózy (řídnutí kostí), ale také může vést k projevům, jako jsou svalové křeče, či dokonce poruchy srdečního rytmu. 

(tda)

Zdroj: Bláhová Hana, Revmatická artritida v souvislostech: Regena. 3/2011: 15–17

Na článku spolupracoval:

MUDr. Ida Vitvarová

Líbí se vám článek?
+14 Ano Ne
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: