Ledvinná kolika

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 22.10.2008
  • Medicína
Ledvinná kolika je kolísavá bolest břicha, která má původ v ledvině nebo horních močových cestách.

<ú>Nejčastější příčinou ledvinné koliky bývá močový konkrement (kamínek) blokující přechod z ledvinné pánvičky do močovodu anebo již procházející močovodem. Stejný efekt může však mít i průchod krevní sraženiny nebo nádorového odlomku a hnisu.

Při neúspěchu se podává infúze
Při neúspěchu se podává infúze

Jak ledvinná kolika probíhá?

Pacient pociťuje velkou bolest kolísavého charakteru, vystřelující z břicha do boku (to znamená, že překážka je v horních 2/3 horních cest močových) anebo do třísla, varlat či stydkých pysků (překážka je nejspíše v pánevním úseku močovodu). Bolest je spojena s pocením, nechutenstvím a zvracením. Nemocný je bledý, neklidný a hledá vhodnou polohu, která by bolest zmírnila.

Jak se ledvinná kolika léčí?

Při ledvinné kolice se podávají do žíly (neboť podávání léků do úst je vzhledem ke zvracení bez efektu) spasmolytika s analgetickým (bolest tlumícím) účinkem. Při neúspěchu se podává infuze. Na podporu spontánního odchodu konkrementu (kaménku). Pokud se stav opakuje, nezbývá než pokusit se o sondáž močovodu, event. provést perkutánní nefrostomii (tj. vývod z ledviny) pod kontrolou ultrazvuku. Tento postup je nutný vždy, má-li nemocný teploty.

Líbí se vám článek?
+4 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: