Maratonci varují: pozor na příliš mnoho vody

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 28.5.2007
  • Medicína
Hlavní zdravotní rada pro New York City Marathon a maratóny v San Diegu, Phoenixu, Nashvillu a Virginii doktor Lewis G. Maharam uvedl, že je třeba upozornit všechny běžce maratónu na rizika spojená s nadměrnou konzumací vody.
Při maratónu pozor na hyponatrémii
Při maratónu pozor na hyponatrémii

K tomuto varování se připojil i běžec Mark Robinson, který byl po maratónu v Bostonu v roce 2004 v těžkém stavu z důvodu nízké hladiny sodíku v krvi.

Co dokáže...

Je známo, že profesionální vytrvalostní běžci pijí kvůli obavám z dehydratace nadbytek vody. Ta však může příliš naředit jejich krev. Voda se následně dostává do buněk včetně buněk mozku. Následkem může být až otok mozku, na který lze i zemřít. Tento stav se nazývá hyponatrémie a je zapříčiněn nízkou koncentrací sodíku v krvi pro nadbytek vody.

Jak uvedl doktor Maharam, v historii světového běhu neexistuje případ úmrtí na dehydrataci, ale na hyponatrémii již mnoho běžců zemřelo. A kolik vody je odborníky doporučeno při maratonu vypít? Tím správným množstvím je každých 20 minut vypít 8 ouncí tekutiny (1 ounce se rovná 29,8 ml).

Zdroj:
NY Times on-line

Líbí se vám článek?
+4 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: