MP3 přehrávače a jejich vliv na sluch

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 27.9.2008
  • Medicína
Doktor Brian Fligor se svými kolegy z Harvard Medical School zjistil, že přehrávač MP3 může poškodit sluch svých uživatelů. Výsledek svého výzkumu vědci uveřejnili v časopisu Ear and Hearing.

Pozor na sluchátka
Pozor na sluchátka

Hlavní rizikovou součástí přehrávače jsou sluchátka. Čím menší jsou sluchátka, tím vyšší výkon musí mít. Ve srovnání s většími sluchátky, které kryjí celé ucho, některá sluchátka, která se vkládají do ucha, zvyšují hladinu zvuku až o devět decibelů. To se sice nezdá být až tak mnoho, ale vzhledem k tomu, že decibely se měří v logaritmických jednotkách,devět decibelů může znamenat například rozdíl mezi hlukem budíku (kolem 80 dB) a sekačky na trávu (kolem 90 dB).

Dalším problémem je, že i přes sluchátka v uších většinou slyšíme zvuky a hluk zvenčí, což nás nutí více zhlasit hudbu.

Ve skutečnosti nikdo neví, jakou průměrnou hladinu hluku posluchač MP3 přehrávače poslouchá. V rozsáhlé studii, do které byli zahrnuti posluchači MP3 přehrávačů ve věku od 18 do 54 let, která proběhla v Austrálii, vědci z Národní zvukové laboratoře v Sydney zjistili, že čtvrtina lidí ze sledované skupiny poslouchá hudbu na úrovni hluku, který může dlouhodobě poškodit jejich sluch.

Líbí se vám článek?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: