Může astmatik sportovat?

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 21.10.2008
  • Medicína
Asthma bronchiale je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest. Jeho nejčastějšími projevy jsou opakované stavy výdechové dušnosti, záchvaty kašle, zvláště v noci a časně ráno. Potíže mohou vzniknout také po dlouhodobé tělesné námaze.

Cíl léčby

Jedním z cílů léčby astmatu je zachovat a plně udržovat tělesnou aktivitu pacienta. Pravidelná tělesná aktivita, pravidelné cvičení zvyšují tělesnou zdatnost a výkonnost. K tomu je zaměřena i pozornost lékařů zabývajících se léčbou astmatu. Astmatik je schopen pravidelné i vysoké, ale intervalové zátěže. Vytrvalostní prvky zátěže nejsou vhodné. S tím je nutno počítat i ve školní tělesné výchově. Výkonnost astmatika s pylovou alergií se v pylové sezóně snižuje, snižuje se i tolerance zátěže a zvyšuje se reaktivita jeho průdušek.

Mezi vhodné sporty patří i plavání
Mezi vhodné sporty patří i plavání

Jaké sporty jsou pro astmatiky vhodné?

Vhodnými sporty pro pacienty s astma bronchiale jsou plavání, jízda na kole, turistika, intervalové zátěže při tenise, volejbalu, košíkové. Problémem mohou být zimní sporty, neboť dýchání studeného vzduchu při zátěži může vyprovokovat stah průdušek a kašel. Obecně platí, že při správné a včasné preventivní protizánětlivé léčbě může astmatik dosáhnout optimální tělesné zdatnosti a výkonnosti s normálními ukazateli plicních funkcí a žít srovnatelně se zdravými neastmatiky. Rekondiční programy zahrnující tyto sportovní aktivity by měly být zařazovány i do všech léčebných pobytů v lázních a léčebnách, do klimatických pobytů u moře i na horách.

Líbí se vám článek?
-1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
I jedlými houbami se lze otrávit
Články: I jedlými houbami se lze otrávit
Houbaření je sice český...
Jak správně ošetřit puchýř
Články: Jak správně ošetřit puchýř
Odřely vám nohy nové boty...
Když se řekne srdeční infarkt
Články: Když se řekne srdeční infarkt
Srdeční infarkt je běžně...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Naposledy čtené: