Může chladné počasí způsobit nachlazení?

  • Redakce uLékaře.cz
  • 24.9.2008
  • Aktualizace: 27.9.2008
  • Medicína
Zpočátku se zdá, že se jedná o jednouduchou otázku, na kterou existuje jediná odpověď, a tou je ano. Vědci jsou však jiného názoru. Podle nich jsou nemoci z nachlazení (hlavně rýma) v zimě častější z toho důvodu, že lidé pobývají častěji v místnostech, a infekce se tak mezi nimi snadněji přenášejí.
Nízká teplota snižuje imunitu
Nízká teplota snižuje imunitu

Od roku 1950 bylo provedeno několik studií, při kterých skupiny dobrovolníků byly exponovány infekcím a následně posazeny do chladných či teplých místností. Zjistilo se, že počet nakažených byl v obou skupinách srovnatelný.

Zdá se však, že odpověď na tuto otázku není až takhle jednoduchá. Ve studii publikované v časopisu Family Practice vědci poprvé připustili možnost, že by pokles tělesné teploty mohl mít vliv na vznik nachlazení. Do této studie bylo zahrnuto celkem 180 dobrovolníků. Někteří z nich museli mít své nohy ponořené do ledové vody a jiní byli v suchu. Během pěti dnů došlo u 29 % dobrovolníků ze skupiny s ledovou vodou k bolestem v krku a rýmě. Ze skupiny v suchu onemocnělo pouze 10% dobrovolníků.

Jednou z teorií je, že nízká teplota snižuje imunitu, a tak dochází k častějším a těžším projevům infekce. Zdá se tedy, že má opravdu smysl zůstat v zimě v teple.

Zdroj:
NY Times on-line

Líbí se vám článek?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: