#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Nemoci nehtů (1. díl)

Medicína 28.5.2007

Poruchy a onemocnění nehtů tvoří rozmanitou skupinu. Někdy se jedná pouze o kosmetickou záležitost, v jiném případě se může onemocněním nehtů projevovat závažná porucha jiného orgánu nebo např. otrava. Poruchy mohou být získané nebo vrozené.

ruce, žena, prst, nehet
ruce, žena, prst, nehet

Poruchy nehtové ploténky

Poruchy nehtové ploténky vznikají většinou následkem poškození nehtové zárodečné vrstvy. Podle doby poškození nehtové zárodečné vrstvy vzniká na nehtové ploténce buď rýha podélná, svědčící o dlouhodobém poškození, nebo jen bodové změny či rýha příčná, která vzniká po krátkodobém poškození. Poškozené místo postupně společně s nehtem odrůstá.

#IMG#

Příčiny vzniku

Podélné pruhy vznikají na nehtové ploténce často po otravě, horečnatých nemocech nebo následkem zranění. Příčné brázdy vznikají při závažných infekcích (spála, tyfus), chronických nemocech kůže nebo při léčbě cytostatiky. Při lupénce (psoriáze) je typický vznik drobných teček na nehtové ploténce. Vnikne-li do zárodečné vrstvy vzduch (při práci či manikúře), výsledkem je vznik bělavé tečky na nehtu.

K přímému poškození nehtové ploténky dochází v důsledku značného odmaštění působením odlakovačů, saponátů aj. Okraj nehtu se rozštěpí na dvě vrstvy a volný okraj se většinou oddělí. Nehty se následně zvýšeně lámou.

Co dělat, když se vám lámou nehty?

Při zvýšené lomivosti nehtů je nutné nejen ruce, ale i celou nehtovou ploténku řádně promastit. Při větším poškození jsou vhodné olejové zábaly nebo koupele prstů ve vlažném oleji. Následuje řádné promasírování.

Prevence

Důležitá je prevence, která spočívá v ochraně ruky, a tedy i nehtu. Při práci se saponáty nebo jinými odmašťujícími chemikáliemi je nutné použít pryžových nebo tekutých rukavic. Tekuté rukavice představuje pěna, která se aplikuje na nehty a ruce a vytváří po dvou minutách ochranný film odolný proti vodě a chemikáliím. Působí tak 3-4 hodiny.

Doporučujeme

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS##MICRODATA#