Neplodnost dá vztahu zabrat. Zkuste to překonat!

 • Redakce uLékaře.cz
 • 2.12.2015
 • Aktualizace: 2.12.2015
 • uLékaře.cz

Zkušenost s neplodností je podobná mnoha jiným životním krizím a vztahem může pořádně otřást. Ne příliš silná pouta mohou nakonec i povolit. Nicméně většinu párů tato životní etapa naopak posílí a naučí je, jak se v budoucnu vyrovnat s jinými útrapami. Pomoci může ledacos, někdy i úplné maličkosti.

Zkušenost s neplodností je podobná mnoha jiným životním krizím a vztahem může pořádně otřást
Zkušenost s neplodností je podobná mnoha jiným životním krizím a vztahem může pořádně otřást

Bok po boku

 1. Buďte tým. Nezáleží na tom, kdo je „pacient“. Neplodnost je problém celého páru. Každý má svou roli a zodpovědnost při léčbě.
 2. Dopřejte si přestávku. Přestože terapie někdy působí jako práce „na plný úvazek“, udělejte si čas na zábavu a jiné věci.
 3. Rozdělte intimní život. Pro udržení zdravého sexuálního přístupu a apetitu nemějte pohlavní styk pouze s cílem počít potomka. Naopak vzpomínejte na počátky vašeho společného chození, nebojte se inovovat. Některé páry to řeší dvěma pokoji. Jedna ložnice je spojena se snahou o děťátko, jiný pokoj s uvolněním a zábavou.
 4. Obklopte se přáteli. Leckdy se mylně domníváte, že váš partner unese veškerý stres. To by ale nezvládl nikdo. Svěřte se proto dobrým kamarádů či rodině a část svých obav a napětí od partnera „odfiltrujte“.
 5. Mějte pochopení. Muži a ženy reagují na stres jinak. Neznamená to, že jedni lépe a druzí hůře. Naučte se pozorovat „varovné“ signály možných hádek a včas se jim vyhněte.
 6. Bavte se o pozitivech. V lidské povaze je zakořeněné přetřásat spíše to negativní nežli pozitivní. Zkuste častěji bilancovat, hovořte o tom, co se vám povedlo, co vypadá nadějně, na co se těšíte.
 7. Zachovejte si humor. Nadhled a legrace přinášejí i vzájemné pochopení a pocit „parťáctví“.
 8. Nechte si prostor. Dopřejte jeden druhému dostatek volnosti, chvíle klidu a možnost vydechnout. 
 9. Vyhledejte pomoc. Pokud cítíte, že vám problémy začínají přerůstat přes hlavu a nezvládáte je, nestyďte se obrátit na odborníky.

Překonat neplodnost a dočkat se svého miminka je životní výzva. Jste na ni dva. Zkuste se tedy zbavit zbytečných obav a pusťte se do boje s osudem spolu.

(bak)

Zdroj: Sharon N. Covington: Jak posílit vztah při neplodnosti, 2014

Autor článku:

PharmDr. Hana Bakhouche

Líbí se vám článek?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: