Odbourá se cvičením nalačno více tuku?

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 21.10.2008
  • Medicína
Pro většinu lidí, kteří cvičí ráno, vyvstává důležitá otázka: Je lepší se najíst a jít běhat nebo jít běhat a jíst později? Experti na fitness by řekli, že pro vynaložení náhamy je třeba mít dostatek energie z jídla. Většina lidí si však myslí, že cvičením na prázdný žaludek tělo musí hledat ve svých rezervách a tak dochází k odbourávání tuků. Kde je tedy pravda?.

Studie

Podle vědců neexistuje na tuto otázku jednoduchá odpověď. V jedné studii, která se v roce 1995 tímto problémem zabývala, její autoři zjistili, že skupina osob odbourá více tuku ve dnech, kdy cvičí na prázdný žaludek než když si dají malou snídani. Rozdíl však byl zanedbatelný.

Před cvičením je vhodné sníst menší porci ovoce
Před cvičením je vhodné sníst menší porci ovoce

V jiné studii, která byla uveřejněna v roce 1999 v časopisu Medicine and Science in Sports and Exercise, účastníci studie jezdili každé ráno na kole buď nalačno nebo po snídani. Ukázalo se, že ti, kteří ráno nic nejedli, hubli pomaleji a s jízdou na kole končili o 30 minut dříve než jejich kolegové, kteří se nasnídali.

Závěr

Vědci z univerzity v New Yorku zjistili, že pokud se ráno cvičí na prázdný žaludek, odbourává se nejdříve zásoba cukrů, potom bílkovin a nakonec tuků. Následkem toho dochází ke snížení hladiny krevního cukru, což vyvolává velký hlad, který bývá následně ukojen větším množstvím jídla.

Takže doporučení zní takto: před cvičením je vhodné si sníst menší porci ovoce, aby byla energie pro fyzickou námahu.

Zdroj:
NY Times on-line

Líbí se vám článek?
+7 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: