Osteoporóza (2. díl)

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 23.5.2013
  • Medicína
Průběh a klinický obraz osteoporózy je velice různý. Může probíhat zcela bez příznaků a je náhodným nálezem při rentgenovém vyšetření.

Jaký je průběh tohoto onemocnění?

Nejčastěji nemocní přicházejí k lékaři pro bolesti v zádech, často tahavé, které se zhoršují pohybem a zatížením. Prudké bolesti vznikají obvykle náhle, po rychlém pohybu, nejčastěji v oblasti dolní hrudní a horní bederní páteře, vystřelují pásovitě dopředu do břicha a do dolních končetin. Reflexně se také stáhne svalstvo podél páteře. Také obratle mohou být bolestivé na poklep.

Jedním z příznaků je bolest zad
Jedním z příznaků je bolest zad

Bolest je dána malými zlomeninami obratlových těl. Nakonec dochází ke zhroucení celého obratle. Často se osteoporóza projeví až zlomeninou po nepatrném (nepřiměřeném) úrazu. Obávané jsou zejména zlomeniny krčku stehenní kosti, kosti pažní a zápěstí. Obtíže se mohou projevit i jako bolesti páteře při delším stání, horší chůzí do schodů, potížemi při oblékání, zavazování tkaniček u bot a změnou polohy vleže do sedu.

Jaká je léčba?

Léčba již rozvinuté osteoporózy by měla vést k zastavení nebo snížení úbytku kostní hmoty nemocných. Má-li být léčba úspěšná, musí být komplexní a dlouhodobá. Vyžaduje trpělivost jak lékaře, tak i nemocného. Významným léčebným prostředkem je rozumné zvýšení fyzické aktivity nemocného. Cvičení by mělo vést k vytvoření svalového pásu kolem páteře, který by pomohl odpružit na sebe doléhající obratle s meziobratlovými destičkami, a tím výrazně snížit bolestivost páteře. Je dokázáno, že pravidelné, ale umírněné cvičení u starších nemocných má podstatně lepší výsledky než cvičení nepravidelné a intenzivní. Doporučena je procházková chůze, plavání a jízda na kole.

Dalším bodem léčby je léčba vápníkem (kalciem). Významným zdrojem vápníku je potrava, zejména mléko a sýry. Léčebně se podává vápník ve formě šumivých tablet v dávce 1000–1500 mg elementárního kalcia denně. Vitamin D se uplatňuje zvýšením vstřebávání kalcia ve střevě. Pro léčbu osteoporózy se podávají přípravky pro užívání ústy nebo aplikaci nitrožilní. Mezi další léky patří takové, které pomáhají zastavit odbourávání kosti. Léky zvyšující novotvorbu kostní hmoty jsou anabolické steroidy.

Hormonální substituční terapie je nejúčinnější, ale kontroverzní prevencí a léčbou osteoporózy u žen po přechodu. Tato léčba by měla trvat 5–7 roků. Estrogeny chrání kost a jejich dlouhodobé užívání snižuje riziko zlomeniny krčku kosti stehenní až o 50 %. Dlouhodobé podávání estrogenů je však také spojeno s rizikem vzniku rakoviny dělohy, prsu, cévními komplikacemi a trombembolickou chorobou. Rizika rakoviny jsou podstatně omezena užitím kombinace estrogenů s gestageny.

Líbí se vám článek?
+8 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: