Panická choroba je častým onemocněním postmenopauzálních žen
Přestože je známo, že panická choroba postihuje častěji ženy nežli muže, není zatím jasné, proč postihuje zejména ženy v postmenopauzálním věku.
Výzkumníci analyzovali data celkem 3 369 žen v postmenopauzálním věku. Ženy vyplňovaly dotazníky dotazující se mimo jiné na četnost panických atak v minulých šesti měsících.
Výsledky studie ukázaly, že 9,8 % žen zažilo v minulém půl roce plně vyjádřenou panickou ataku a 8,1 % žen oznámilo ataku s pouze některými symptomy.
Přítomnost jiných onemocnění u dotazovaných žen zvyšovala riziko panické ataky. Riziko plně vyjádřené panické ataky zvyšovala především častá migréna s aurou, deprese, chronické plicní onemocnění a angina pectoris. Riziko ataky s neúplně vyjádřenými symptomy zvyšovala zejména migréna s aurou, angina pectoris, srdeční onemocnění a astma.
Naopak užívání hormonální substituce nezvyšovalo riziko panických atak.
Vědci také zjistili, že ženy trpící panickými atakami mají často sklon k alkoholismu.
Výzkumníci se domnívají, že je třeba ještě dalších studií, které by pomohly objasnit spojitost mezi atakami panické choroby a srdečními a jinými onemocněními.
Zdroj:
Arch Intern Med 2003;163:2041-2050.