Perkutální transluminální angioplastika

  • Redakce uLékaře.cz
  • 24.4.2008
  • Aktualizace: 1.5.2013
  • Ordinace
Perkutální transluminální angioplastika je moderní a elegantní technika, která umožňuje zobrazit a zároveň léčit věnčité tepny Vašeho srdce. Pomocí této metody může lékař nalézt nemocnou oblast ve Vašem srdci a vzápětí ji i léčebně ovlivnit.
Každý by si měl chránit své srdce
Každý by si měl chránit své srdce

Jak se PTCA provádí

PTCA je v podstatě léčebný výkon, který se provádí za pomoci RTG záření, cévky, kontrastní látky a „balónku“. Kontrastní látka se vstřikuje do ústí srdečních cév skrze dlouhou cévku, kterou Vám lékař zavede tepnou z pravého třísla až do srdce. Průchod kontrastní látky cévami Vašeho srdce sleduje lékař na obrazovce nad Vámi. Pokud lékař zjistí, že v určité oblasti věnčité tepny je zúžení, kontrastní látka nevyplní řádně příslušnou oblast cévy, provede pomocí balónku rozšíření věnčité tepny srdce. Balónek lékař po cévce zavede až do problematické oblasti a tam ho nafoukne, čímž se vnitřek zúžené cévy rozšíří. Pro větší léčebný efekt lze umístit do rozšíření svorku, která udrží cévu déle prostupnou. Pokud výše uvedené údaje shrneme, můžeme říci, že pomocí PTCA je možno rozšířit zúženou tepnu a tak zlepšit prokrvení Vašeho srdce.

Kdy je vyšetření potřeba

Pokud Vám lékař toto vyšetření doporučuje, pravděpodobně máte již nějaké problémy se srdícem. Prodělali jste například infarkt nebo máte takzvanou anginu pectoris, která způsobuje bolesti na hrudníku při námaze. Nebo se dlouhodobě léčíte s vysokým krevním tlakem a měli jste již provedeno ergometrické vyšetření (šlapání na kole). PTCA se rovněž provádí při vzniku akutního infarktu.

Mám mít z vyšetření strach?

Ne. Přínos vyšetření, které umožňuje moderní léčbu srdečních onemocnění, mnohonásobně převyšuje rizika vyšetření. V ojedinělých případech (pravděpodobnost je asi 0,5%) může dojít k některým komplikacím jako je krvácení do třísla, alergická reakce na kontrastní látku nebo komplikace týkající se přímo srdečních cév. Ale ty jsou opravdu velmi vzácné.

 

Jak se na vyšetření připravit?

Vyšetření je takzvaně invazivní. To znamená, že se určitým způsobem zasahuje přímo do Vašeho těla. Proto musíte být nějaký čas před vyšetřením ale hlavně po něm v nemocnici. Před vyšetřením je nutná následující příprava. V den vyšetření už ráno nejezte. Pravděpodobně dostanete i léky na “ředění krve“. Dále dostanete lék omezující riziko alergické reakce (Dithiaden) a současně i mírně tlumící lék (Diazepam). Samozřejmě nadále užívejte vlastní léky na srdce. Předem hlaste každou alergickou reakci, kterou jste prodělali!

Jak vyšetření probíhá?

Při vyšetření ležíte na vyšetřovacím stole, nad Vámi je obrazovka, na které lékař sleduje vyšetření, a za Vámi nad Vaší hlavou je pohyblivý rentgen. Ten se dle instrukcí lékaře při vyšetření bude natáčet tak, aby bylo možno věnčité tepny srdce vidět v několika různých pohledech a směrech. Na začátku Vám lékař v místním znecitlivění zavede do stehenní tepny v třísle katetr, kterým se další vyšetření provádí. Toto je jediný okamžik, kdy můžete cítit bolest. Při vlastním vyšetření potom můžete cítit teplo. To je způsobeno kontrastní látkou. Při vyšetření na Vás celou dobu mluví vyšetřující lékař a dostáváte jasné pokyny ohledně zadržení dechu, polohy apod. Rozšíření věnčité cévy balónkem popřípadě zavedení kovové svorky (tzv. stentu) neucítíte.

Co následuje?

Lékař Vám vytáhne katetr a pečlivě zabandážuje tříslo. Bandáž a vak s pískem musíte mít nejméně 8 hodin, ale z lůžka nesmíte vstát celých 24 hodin. To je důležité. Předejdete tak komplikacím po vpichu do třísla. Jíst, pít můžete. Pokud je vše bez komplikací, můžete vstát druhý den ráno. Samozřejmě že je Váš ošetřující lékař informován o průběhu a výsledku vyšetření a podle toho řídí další léčbu.

Jaká je jiná možnost?

PTCA je dosud nepřekonaná vyšetřovací a současně léčebná metoda. Ostatní vyšetření - ultrazvuk, scintigrafie, magnetická resonance jsou pouze metody zobrazovací.

kas

Líbí se vám článek?
+5 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: