Piercing: ozdoba, nebo ohrožení zdraví?

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 3.11.2008
  • Medicína
S blížícím se létem mnoho dívek a mladých mužů touží po propíchnutí a ozdobě některé své části těla neboli po piercingu. Předtím, než si necháte své pupky, obočí či nosy protnout náušnicí, seznamte se s riziky těchto akcí.
Piercing s sebou může nést rizika
Piercing s sebou může nést rizika

Pozor na infekci!

Prvním a nejčastějším rizikem je možnost získání infekce. Již při samotném výkonu hrozí infekce z rány, proto je lepší nechat si piercing provést ve zdravotnickém zařízení nebo v salónu, který má k této činnosti oprávnění a jehož vybavení odpovídá hygienickým normám. Daleko větší hrozbou než obyčejná infekce v ráně je nákaza virem žloutenky typu B a C, nebo dokonce nákaza virem HIV.

Důležitá je osobní hygiena

Není od věci také poznamenat, že přítomnost těchto ozdob klade zvýšené nároky na osobní hygienu, neboť na povrch náušnic se nejen v uších ukládá hojný kožní maz. Aktuální je tento problém zejména u ozdob přítomných v oblasti genitálu.

Další rizika

Při provádění chirurgických zákroků je nutné tyto ozdoby odložit. Také při rentgenovém vyšetření není vhodné mít piercing na sobě. Mohlo by dojít k diagnostickým problémům spojeným se zobrazením náušnic na snímku. Při narkóze by zase mohl při intubaci překážet piercing v jazyku.

Pokud jste žena, měla by jste si rozmyslet piercing bradavek. Může totiž způsobit jizvení mlékovodů a následné problémy při laktaci a kojení Vašeho dítěte. Vzhledem k důležitosti kojení a všem jeho příznivým účinkům na dítě i Vás se nejedná o maličkost.

Závěrem…

Jestli piercing ano či ne záleží jen na Vás. Zvažte však vždy rizika a pozitiva s ním spojená.

Líbí se vám článek?
-4 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Piercing ano? | Od: Jarmil | 7.6.2014 14:49
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: