Pomerančová kůra

  • Redakce uLékaře.cz
  • 18.4.2008
  • Aktualizace: 13.4.2013
  • Ordinace
Z pomerančové kůry se vyrábí kandované ovoce, používá se k dochucení cukrářských výrobků nebo jako zdobný potravní doplněk. Umí však i léčit. V pomerančové kůře je koncentrována mnoho cenných látek. Rozhodně se tak nedá považovat za jakýsi bezcenný obal nebo odpad.
Pomeranč je důležitým zdrojem vitaminů
Pomeranč je důležitým zdrojem vitaminů

Jak funguje

V pomerančové slupce je shromážděno mnoho léčivých látek. Velmi bohatá je například na bioflavonoidy. Lidské tělo si tyto látky samo nedokáže vytvořit a proto je musí získávat z potravy. Bioflavonoidy jsou velmi důležité pro správnou funkci a kvalitu cév. Jsou také nezbytné pro optimální využití vitaminu C v organismu. Pomáhají chránit tělo před vnějšími vlivy, posilují imunitní systém a tím pozitivně ovlivňují řadu zdravotních problémů.

Kde se bioflavonoidy nachází

Mimo pomerančovou kůru a další citrusové plodiny je vysoký obsah flavonoidů přítomen i v dalších známých plodinách. Bohaté jsou v tomto směru například papriky, šípky, hroznové víno, třešně a  švestky.

Jak se projeví jejich nedostatek

Nedostatek bioflavonoidů se projeví zejména zvýšenou krvácivostí v důsledku zvýšené lomivosti tenkých cév. Snadno vznikají modřiny a zánětlivé postižení povrchových žil. Tyto komplikace mohou být samozřejmě vyvolány i jinými příčinami, vhodná je proto vždy konzultace stavu u svého lékaře.

Upozornění pro vás

Větší dávky bioflavonoidů by neměly být konzumovány v těhotenství. Výjimečně může vznikat přecitlivělost projevující se alergickými kožními reakcemi a zažívacími obtížemi.

Kde nám bioflavonoidy pomohou

Příznivé účinky bioflavonoidů se projevují v první řadě na cévním systému. Pravidelné užívání může pomoci v léčbě křečových žil, žilních zánětů, zvýšené tvorbě modřin a v léčbě nekomplikovaných hemoroidů. Kombinace příznivého účinku bioflavonoidů a vitamínu C může pomoci v podpoře obranyschopnosti našeho organismu. Díky posílení našeho imunitního systému můžeme tak snadněji odolávat lehčím infekcím, zánětům i alergiím.

mar

Líbí se vám článek?
+11 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
článek bez informací | Od: | 21.2.2015 18:06
"mnoho léčivých látek" - to je tedy informace ! Buď píšu
podrobně a odborně nebo se na to "takyautore" vy---!

Šlupka se konzumuje jak? A jsou ty cewnné látky v tom bílým
nebo musím baštit i to postříkaný jedama?

Odkudsi mám v paměti, že obsahuje penicilín - je to pravda - víte o
tom někdo něco?
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: